1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shepuryov [24]
3 years ago
5

Select the correct answer.

Mathematics
1 answer:
givi [52]3 years ago
7 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

The cube of twice a number =

{2m}^{3}

Decreased by 11 =

- 11

Hence, the cube of twice a number decreased by 11 =

{2m}^{3}  - 11

You might be interested in
Is 9 odd or even or is 8 an odd number
zzz [600]

Answer:

9 is an odd number and 8 is an even number.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Divided 85 lbs 2 oz by 6? PLEASE HELP its 12:00 am and I can't think right now
Ostrovityanka [42]
1 pound = 16 ounces
So we have 85 lbs and 2 oz, that is if we convert them to ounces:
85(16) + 2 = 1362 oz
so we have 1362 oz total due to the conversion factor stated above, now we only need to divide:
1362/6 = 227
that is 227 oz
or if we want the result in pounds (lbs), we can by dividing again by 16
227/16 = 14.19 lbs
6 0
3 years ago
Molly watches television 3 hours less than Leslie in one
tester [92]

Answer:

69 hours

Step-by-step explanation:

just subtract 72-3 and 69 is the answer

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Points H and F lie on circle C. Circle C is shown. Line segments E C, F C, and D C are radii. Tangents E G and D G intersect at
stira [4]

Answer:

answer on ed. is 6 units

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A girl ran from her home to a store at the rate of 6 mph, and she walked back home at the rate of 4 mph. if it took 15 minutes f
viva [34]

Home is 0.6 miles away from the store

How to solve such time related questions?

The key concept for solving such questions is the relationship between speed, distance and time.

The relationship between them is Distance = Speed x Time

Given:-

Total time taken by girl to complete the trip = 15 minutes = \frac{1}{4} hours

Speed while riding going = 6 miles per hour

Speed while coming back = 4 miles per hour

Total time taken by girl  =

Time taken while going +   Time taken while coming back      - (1)

  Let x be distance from home to store

       \frac{x}{6} =  Time taken while going

\frac{x}{4} = Time taken while coming back

    Substituting in (1) we get

      \frac{1}{4} =  \frac{x}{6} + \frac{x}{4}

      \frac{1}{4} =  \frac{2x + 3x}{12}

       \frac{1}{4} =  \frac{5x}{12}

      x= \frac{12}{20}

    x = 0.6 miles

Thus home is 0.6 miles away from the store

Learn more about time related  here :

brainly.com/question/12759408

#SPJ4

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the value of x so the rectangles have the same area
    6·1 answer
  • Please help me get the answers. I don't understand it
    12·1 answer
  • What is the correct definition for tan 0
    15·1 answer
  • What is the factorization of 81a6 - 100?
    5·2 answers
  • 20 POINTS!! EASY QUESTION! WILL MARK BRAINLIEST!! READ THE INFO! THEN FILL IN THE BLANKS!
    13·2 answers
  • Heather has a bag of 15 red, 11 orange, 9 yellow, 12 green, 6 blue and 11 purple markers. how many times would you expect heathe
    8·1 answer
  • Marcie solved the following inequality, and her work is shown below:
    11·1 answer
  • Frank solved an equation and got the result x = x. Sarah solved the same equation and got 12 = 12. Frank says that one of them i
    10·1 answer
  • Kayla bought three pounds of strawberries for $14.40 what is the price in dollars per ounce of strawberries.
    14·1 answer
  • 1. It is a way of comparing two or more quantities having the same units. * 1 point O a. decimal O b. addends . O c. ratio O d.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!