1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
2 years ago
8

Pharoah Industries collected $106,000 from customers in 2019. Of the amount collected, $24,200 was for services performed in 201

8. In addition, Pharoah performed services worth $39,400 in 2019, which will not be collected until 2020. Pharoah Industries also paid $72,800 for expenses in 2019. Of the amount paid, $29,100 was for expenses incurred on account in 2018. In addition, Pharoah incurred $41,500 of expenses in 2019, which will not be paid until 2020.
Required:
a. Compute 2018 cash-basis net income.
b. Compute 2018 accrual-basis net income.
Business
1 answer:
vodka [1.7K]2 years ago
3 0

Answer:

A. $33,200

B. $35,000

Explanation:

A. Computation for 2018 cash-basis net income

2018 cash-basis net income = $106,000 - $73,800

2018 cash-basis net income= $33,200

Therefore 2018 cash-basis net income is $33,200

(b) Computation for 2018 accrual-basis net income

2018 accrual-basis net income = ($106,000 - $24,200 + $39,400) - ( $73,800 - $29,100 + $41,500))

2018 accrual-basis net income= $121,200 - $86,200

2018 accrual-basis net income= $35,000

Therefore 2018 accrual-basis net income is $35,000

You might be interested in
Total fixed costs for Taylor Incorporated are​ $260,000. Total​ costs, including both fixed and​ variable, are​ $500,000 if​ 156
kobusy [5.1K]

Answer:

The variable cost per unit is $1.54

Explanation:

Variable costs are those cost which vary with the change in production of units means higher the production higher cost and lower production will result in lower cost e.g Material cost, labor cost etc.

On the other hand fixed cost the cost which does not vary with the production of units. It is fixed no matter what is the level of production.

According to given data:

Total Cost = $500,000

Fixed Cost = $260,000

Variable cost = Total cost - fixed cost

Variable cost = $500,000  $260,000

Variable cost = $240,000

Number of units = 156,000

Variable cost per unit = $240,000 / 156,000 = $1.54 per unit

6 0
3 years ago
tumutukoy sa tuwirang pagsupil sa diwang makabayan sat pagkat aaklas ng mga pilipinas laban sa mga amerikano​
mihalych1998 [28]

Answer:

<h3><u>P</u><u>i</u><u>l</u><u>i</u><u>p</u><u>i</u><u>n</u><u>a</u><u>s</u><u>y</u><u>o</u><u>n</u></h3>

<u>h</u><u>o</u><u>p</u><u>e</u><u>f</u><u>u</u><u>l</u><u>l</u><u>y</u><u> </u><u>h</u><u>e</u><u>l</u><u>p</u><u>:</u><u>)</u>

Explanation:

  • <u>#</u><u>C</u><u>a</u><u>r</u><u>r</u><u>y</u><u>O</u><u>n</u><u>L</u><u>e</u><u>a</u><u>r</u><u>n</u><u>i</u><u>n</u><u>g</u>
8 0
2 years ago
High school is referred to as _____ education.
Vanyuwa [196]

Answer:

secondary

Explanation:

as 10 class is rrferred to as secondary education

plz folliw me

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Dividing a diverse market into groups of customers who share similar traits or characteristics is the process known as:
victus00 [196]

Answer:

Market segmentation

Explanation:

Market segmentation is the process of dividing a market of potential customers into groups, or segments, based on different characteristics. The segments created are composed of consumers who will respond similarly to marketing strategies and who share traits such as similar interests, needs, or locations. A market segment is a group of people who share one or more common characteristics, lumped together for marketing purposes.

5 0
3 years ago
Kuzio Corporation produces and sells a single product. Data concerning that product appear below: Per Unit Percent of Sales Sell
steposvetlana [31]

Answer:

Overall effect of the change is an increase in net operating income of $1800

Explanation:

The net operating income  with additional advertising spend is shown below:

Sales (6620*$150)                                     $993,000

Variable expenses(60%*993000)           ($595,800)

contribution margin                                   $397,200.

Fixed expenses($193000+$5400)          ($198,400)

Net operating income                               $198,800

The net operating income  without additional advertising spend is shown below:

Sales (6500*$150)                                     $975,000

Variable expenses(60%*975,000)           ($585,000)

contribution margin                                   $390,000

Fixed expenses                                        ($193,000)

Net operating income                               $197,000

The overall effect of the change is an increase in net operating income of $1800($198800-$197000)

       

       

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The picketts have lived in their house for about 13 years. they like to keep a well-maintained property and have noticed that th
    5·1 answer
  • Jade International is a highly diversified global firm with headquarters in New Jersey. It manufactures a variety of products ra
    15·1 answer
  • Which statement most accurately describes the FDIC's auditor independence requirements? a.FDIC independence requirements incorpo
    10·1 answer
  • Which of the following statements is correct?
    7·1 answer
  • The first skate board in the history of he world by betsy byars what is the moral of story.what is the conflict of the story.how
    13·1 answer
  • Type the correct answer in the box. Spell all words correctly. Which term describes a list of all ledger accounts that businesse
    5·2 answers
  • 10 reasons why kids should have phones Use your own words Explain your reasons
    5·2 answers
  • Your monthly paycheck after deductions is $4352.
    12·1 answer
  • Nathan is a sales rep who, based on last year, averaged $2,200 of monthly commission before taxes. He should include
    12·1 answer
  • One poor country produces nearly 97% of the quinoa consumed around the world, and most of it is sold to wealthy nations. Althoug
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!