1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
11Alexandr11 [23.1K]
2 years ago
14

What is the solution set of 6x2 - 24 = 0? a. {2} b. {-2) c. {-2, 2}

Mathematics
2 answers:
Strike441 [17]2 years ago
5 0

Answer:

c.{-2,2}

Step-by-step explanation:

6

x

2

−

24

=

0

Use the quadratic formula to find the solutions.

−

b

±

√

b

2

−

4

(

a

c

)

2

a

Substitute the values

a

=

6

,

b

=

0

, and

c

=

−

24

into the quadratic formula and solve for

x

.

0

±

√

0

2

−

4

⋅

(

6

⋅

−

24

)

2

⋅

6

Simplify.

x

=

±

2

The final answer is the combination of both solutions.

x

=

2

,

−

2

Alisiya [41]2 years ago
3 0
Option C
because you finding the total of x and y
You might be interested in
A bakery uses 10 4/5 ounces of icing for every 1/4 of a cake.what is the unit rate in ounces of icing per cake
alexandr1967 [171]
10 4/5 = 54/5

54/5 x 4 = 216 / 5= 43 1/5

unit rate = 43 1/5 ounces / per cake


3 0
3 years ago
Dinah went out to eat at a restaurant. She wants to leave the waitress a tip of 18%. She can determine the amount she should pay
hoa [83]

Answer:

C. 1.18b

Step-by-step explanation:

Hi! Ace here!

In order to do this, we have to convert 18% into a decimal.

The decimal form of it is .18.

So we have to do

b+.18b

Combine like terms:

1.18b

I hope this helped

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
you are in a room with other students and are asked to get in groups of 3. when finished, there are 21 groups of 3. how many stu
Nataliya [291]

Answer:

63

Step-by-step explanation:

Total groups: 21

number of students in each group: 3

total = 21 *3 =63

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which matrix represents the solution to this system of equations?
Xelga [282]

Answer:

1. b

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is the better buy a 3 pound ham for $5.70 or 5 pounds for $8.75
tekilochka [14]

Answer:

The larger ham is the better buy.

Step-by-step explanation:

In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.

5.70/3 = 1.90 per lb

8.75/5 = 1.75 per lb

Therefore the 5 pound of ham is a better buy.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the prime factorization of 45?<br><br> 2×3×3<br><br> 3×3×5<br><br> 5×9<br><br> 2×2×3×3
    6·2 answers
  • The product of the square of x and seven. Write as an expression.
    11·2 answers
  • 2x+15=145<br> Solve for x
    7·1 answer
  • One angle of a linear pair is 4 less than a third of the other angle. Find both angles. Please provide a detailed explanation.
    6·1 answer
  • For the quadratic equation, state the axis of symmetry, vertex, and any intercepts.
    7·1 answer
  • Henry constructed circle A with a radius of 4 units. He then created a sector
    14·1 answer
  • It’s midnight and I’m so confused someone please help or I’m going to summer school lol
    11·2 answers
  • A farm grew 19.8 tons of wheat in 2013. The farm's wheat output increased by 9.8% from 2013 to 2014 and by 5.1% from 2014 to 201
    13·1 answer
  • Pls help hella lost
    8·1 answer
  • 3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!