1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kodGreya [7K]
2 years ago
5

It cost $246 to turf a lawn of 43m ² . how much will it cost to turf a lawn of 61m square 2 .​

Mathematics
1 answer:
ArbitrLikvidat [17]2 years ago
4 0

Answer:

$348.96

Step-by-step explanation:

246÷43=5.72

61-43=18

18×5.72=102.96

102.96+246=348.96

You might be interested in
Use the IQR to determine if any of the data in the data set are outliers.
elena-s [515]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
GUYS I NEED HELP PLS HELP ME!! ,>v<,
Ulleksa [173]

Answer:

31.6

i think

Because 39 1/2 divided by 1 1/4 is  31.6

Hope This Helps

6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Find the sum of the first 12 terms of geometric sequence 3,-9,27-81,243
Over [174]

Answer:

3, -9, 27,-81,243,-729,2187,-6561,19683,-59049,177147,-531441

the sum is −398,580

5 0
2 years ago
PLEASE HELP ME PLEASE
Kisachek [45]

Answer:

1. c

2. b

3. a

4. d

5. e

6. f

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Amy had $28 dollar’s to spend on school supplies. After buying 7 pens, she had $20.30 left. How much did each pen cost including
Airida [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

If Amy started with 28 dollars and bought 7 pens, then had 20.30 dollars, we can subtract to find the price of all 7 pens.

28-20.30=7.70 dollars

now to find the amount for EACH pen, we divide by 7

7.70/7=1.1

each pen costed Amy 1 dollar and 10 cents with tax

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help (angles)​
    5·1 answer
  • -5x+y=-3 and 3x-8y=24
    14·1 answer
  • Jasmine drew a rectangle with the following properties.
    14·1 answer
  • Help????!?????????????????????
    10·2 answers
  • Steve has 120 feet of fence to make a rectangular kennel for his dogs. He will use his house as one side. Write an algebraic exp
    15·1 answer
  • Please help!!! help me solve this please please please
    7·1 answer
  • Help help math suckssss
    12·1 answer
  • Mylie planted flowers in 1/2 her garden. She planted 3 different flowers. How much of the garden does each flower have
    14·2 answers
  • Divide 6,580 ÷ 31<br> A.212 r 2<br> B.212 r8<br> C.214 r2<br> D.214 r 8
    15·1 answer
  • 6x-2&lt;4x+12 solve the inequality
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!