<h3>
Answer:</h3>
- 6 large prints
- 12 small prints
<h3>
Step-by-step explanation:</h3>
<em>Numerical Reasoning</em>
Consider a set of prints that consists of 2 small prints and one large print (that is, twice as many small prints as large). The value of that set will be ...
... 2×$20 +45 = $85
To have revenue of at least $510, the studio must sell ...
... $510/$85 = 6
sets of prints. That is, the studio needs to sell at least 6 large prints and 12 small ones.
_____
<em>With an equation</em>
Let x represent the number of large prints the studio needs to sell. Then 2x will represent the number of small prints. Total sales will be ...
... 20·2x +45·x ≥ 510
... 85x ≥ 510
... x ≥ 510/85
... x ≥ 6
The studio needs to sell at least 6 large prints and 12 small prints.
Answer: 1/3 and -1/3
Step-by-step explanation:
<u>answers for the blank:</u> 23 and 25
<u>explanation:</u> plug in the n to the equation and solve! :)
hope this helps ❤ from peachimin
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.
So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can
Hope this help!
Answer:
Triangle and square!
Step-by-step explanation:
Let me know if im wrong and I will fix it.