1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
3 years ago
12

Can someone help me with this please

Mathematics
1 answer:
Stels [109]3 years ago
8 0
Your answer is 90$ hope this helps and sorry if it’s wrong
You might be interested in
I need help on this. The portrait studio can buy photographs on canvas. The small canvas photograph print is $20 and the large c
Whitepunk [10]
<h3>Answer:</h3>
  • 6 large prints
  • 12 small prints
<h3>Step-by-step explanation:</h3>

<em>Numerical Reasoning</em>

Consider a set of prints that consists of 2 small prints and one large print (that is, twice as many small prints as large). The value of that set will be ...

... 2×$20 +45 = $85

To have revenue of at least $510, the studio must sell ...

... $510/$85 = 6

sets of prints. That is, the studio needs to sell at least 6 large prints and 12 small ones.

_____

<em>With an equation</em>

Let x represent the number of large prints the studio needs to sell. Then 2x will represent the number of small prints. Total sales will be ...

... 20·2x +45·x ≥ 510

... 85x ≥ 510

... x ≥ 510/85

... x ≥ 6

The studio needs to sell at least 6 large prints and 12 small prints.

8 0
3 years ago
What are the slopes of the asymptotes of a hyperbola with equation (y-2)^2/1^2 - (x-4)^2/3^2 = 1?
vladimir1956 [14]

Answer: 1/3 and -1/3

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Can someone Please help with this
Mekhanik [1.2K]

<u>answers for the blank:</u> 23 and 25

<u>explanation:</u> plug in the n to the equation and solve! :)


hope this helps ❤ from peachimin

5 0
3 years ago
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
3 years ago
Which of the following figures could have both line symmetry and rotational symmetry?
Lana71 [14]

Answer:

Triangle  and square!

Step-by-step explanation:

Let me know if im wrong and I will fix it.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • HELP URGENT 20 PTS!!!! Describe how to sketch a normal curve with a mean of 50 and a standard deviation of 2. Indicate how you w
    14·1 answer
  • 2. Find the distance between M(1,-2) and N (9, 13).
    5·1 answer
  • In the figure below, m /1 (x-97 and m.2 -<br>Find the angle measures.
    7·1 answer
  • An engineer is going to redesign an ejection seat for an airplane. The seat was designed for pilots weighing between 120 lb and
    9·1 answer
  • A real estate agent sells a house for ​$228.317 A sales commission of 6% is charged. The agent gets 51​% of this commission. How
    11·1 answer
  • chris worked 3 1/2 hours at his uncles farm. He was paid 8$ for every 1/4 hour he worked. How much money did chris make
    11·1 answer
  • Rectangle OPEN has diagonals intersecting at S. If m∠ENP=42 find m∠ EON, m∠ONP, m∠OSP, and m∠PSE
    15·1 answer
  • Can anyone help me graph this plssss !<br> y−3=1/2(x+3)<br>I need this answer fasttt
    9·1 answer
  • Hello! Would appreciate help!! <br><br> Find the value of x. Round to the<br> nearest tenth.
    6·1 answer
  • A house was originally listed for sale at $250,000. After 3 months, the seller dropped the price to $235,000. What was the perce
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!