Zeroooo solutions bc i did it earlier
Answer:
y = - x + 8
Step-by-step explanation:
Step 1:
y = mx + b Slope Intercept Form
Step 2:
y = -x + b Input Slope
Step 3:
7 = - 1 ( 1 ) + b Input x and y
Step 4:
7 = - 1 + b Multiply
Step 5:
b = 8 Add 1 on both sides
Answer:
y = - x + 8
Hope This Helps :)
Answer:
$4.8
Step-by-step explanation:
$24×20/100=$4.8
Answer: for 9 attendees it would cost $18
Step-by-step explanation: First you have to find the unit rate. So for every 7 attendees it costs $14, divide them both by the GCF which is 7. 14÷7=2
7÷7=1
So for every 1 attendee it is $2.
Now to figure out how much it would cost for 9 attendees, figure out what you have to do to 1 to get 9. Multiply it by 9.
And whatever you do to one number you have to do for the other. So $2 • 9 = $18
So for every 9 attendees it costs $18.