1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ELEN [110]
3 years ago
12

Quickly please I have like 7 minutes of class

Mathematics
1 answer:
Vinvika [58]3 years ago
4 0

Answer:

the question is blurry take a picture again

Step-by-step explanation:

You might be interested in
For multiplication give three number whose product is 9000
Solnce55 [7]
3000 x 10 x 3 are three numbers whose product is 9000. I hope this helps!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Simplify: -3(y+2)^2-5+6y what is the simplified product in standard form
oee [108]

Answer:

Step-by-step explanation:

Perform the indicated multiplication (squaring):

-3(y^2 + 4y + 4) - 5 + 6y

Continuing with the multiplication:

-3y^2 - 12y - 12 - 5 + 6y

Combiing the y terms in descending order by powers of y:

-3y^2 - 6y - 17

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cookie recipe calls for 1 2/3 of sugar if you plan on changing the recipe to make it 2 1/2 times as much how many cups of suga
Dimas [21]

Answer:

4\frac{1}{6}\ cups

Step-by-step explanation:

we know that

The recipe calls for 1 2/3 of sugar

To make 2 1/2 times the recipe

Multiply 2 1/2 by 1 2/3

Convert mixed numbers to an improper fraction

1\frac{2}{3}=\frac{1*3+2}{3}=\frac{5}{3}\ cups

2\frac{1}{2}=\frac{2*2+1}{2}=\frac{5}{2}

so

\frac{5}{2}(\frac{5}{3})=\frac{25}{6}\ cups

Convert to mixed number

\frac{25}{6}=\frac{24}{6}+\frac{1}{6}=4\frac{1}{6}\ cups

8 0
3 years ago
What is the answer to a problem adding problem
Alexus [3.1K]
1. substracting problems
2. problems
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Eight friends ate at a restaurant and agreed to share the bill equally. Because Judi forgot her money, each of her seven friends
galina1969 [7]
Judi's share was  (7 x $2.50) =  $17.50 .

That was really one share out of eight.
So the total bill was

                             (8 x $17.50) =   $140.00 .
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Car travels 35 1/2 miles on 1 1/4 gallons of gas. What is the unit rate for miles per gallon ?
    9·1 answer
  • Your boss hands you the monthly data that show the number of orders coming in to and out of the warehouse. The data are in the t
    10·1 answer
  • Is the point (1,3) solution to the linear equation 5x-9y=32 explain
    8·1 answer
  • Find SQ?<br>Find m&lt;QRS?​
    15·1 answer
  • Divide £60 in a ratio of 2:1
    9·2 answers
  • What type of solutions will a quadratic equation have when the discrimination b^2 - 4ac in the quadratic formula is negative? (p
    11·1 answer
  • Two friends visited a taffy shop. Annie bought 9 pounds of strawberry taffy and 10 pounds of banana taffy for $103. Next, Rob bo
    12·1 answer
  • În desen este reprezentat trapezul
    11·1 answer
  • 4x+2y=18<br> 2x+3y=15<br> solution of the system?
    8·1 answer
  • 34.992 divided by 0.81 =
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!