1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
galina1969 [7]
3 years ago
15

PLEASE ANSWER ASAP !!!!!

Mathematics
2 answers:
muminat3 years ago
8 0

Answer:

y=6

x=-54

Step-by-step explanation:

count by 3

the count by 9

gulaghasi [49]3 years ago
3 0

Answer:

y = 5x - 6

Step-by-step explanation:

The equation is in the form

y = mx + c ( m is the rate of change and c the y- intercept )

Calculate m using the slope formula

m = \frac{y_{2}-y_{1}  }{x_{2}-x_{1}  }

with (x₁, y₁ ) = (0, - 6) and (x₂, y₂ ) = (3, 9) ← ordered pairs from the table

m = \frac{9+6}{3-0} = \frac{15}{3} = 5

The line crosses the y- axis at (0, - 6) ⇒ c = - 6

y = 5x - 6 ← linear equation

You might be interested in
Can a triangle be formed with sides 18, 20, 2? If so, classify it by angles..
Nady [450]

Answer:

No, it cannot make a triangle

7 0
3 years ago
Can someone pleaseeee help if you’re correct I’ll give u brainlist
Effectus [21]

<em><u>Answer:</u></em>

The answer is 70 degrees.

<em><u>Step-by-step explanation:</u></em>

1. All the angles in a circle add up to 360, and the red square thing in the TVU angle means it's a 90 degree angle.

2. Add 150 plus 50 plus 90 = 290

3. 360 degrees (total) - 290 degrees = 70 degrees! :)

3 0
3 years ago
13 pounds of flower is 7$. how much is 1 pound of flower?​
Bogdan [553]
Given,

Cost of 13 pounds of flower is 7$

One pound = ?

Cost of one pound = 13/7 = 1.85$
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
(5x+3)(5x+3)gghhhhhhhh
Stella [2.4K]

Answer:

25x^2 + 30x + 9

8 0
3 years ago
Jack and jill painted one-half of Their bedroom in three-fourths of an hour. At this rate, how long would it take them the pain
zzz [600]
Well they painted HALF the room in 3/4 of an hour.

That means that, considering they keep up the same speed, it will take them 3/4 of an hour to do the OTHER half.

This means that it will take them....

1 and 1/2 hours to do their entire room.


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the lowest common denominator.<br> 1/6 and 3/8<br> The lowest common denominator is
    13·1 answer
  • Kumar is opening a lemonade stand. He spent $4.50 to build the stand and $2.50 for lemons and sugar. He has enough ingredients t
    7·2 answers
  • A survey was taken among female and male voters and which candidates they voted for.
    13·2 answers
  • HELP ME NOW PLEASE HELP ME PLEASE I NEED HELP and have a great day to
    6·2 answers
  • Helpppppppppppp hurryyyy
    14·1 answer
  • How many real roots does the following equation have?<br> x4 -81 = 0
    6·2 answers
  • Colin invests £2350 into a savings account. The bank gives 4.2% compound interest for the first 4 years and 4.9% thereafter. How
    8·1 answer
  • The scatter chart below displays the residuals verses the dependent variable, x. Which of the following conclusions can be drawn
    6·1 answer
  • Choose an algebraic expression for: 9 more than w
    9·1 answer
  • What is the area of the figure below?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!