1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sergey [27]
3 years ago
13

Sadie is saving her money to buy a new pony, which costs $600. She has already saved $75. She earns $50 per week working at the

stables and wonders how many weeks it will take to earn enough for a pony of her own.
a. Make a table showing the week number, W, and total savings, in dollars, S, in Sadie’s savings ccount.
b. Show the relationship between the number of weeks and Sadie’s savings using an expression.
c. How many weeks will Sadie have to work to earn enough to buy the pony?
Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
5 0

Answer:

A

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Jocelyn's foot is 17 centimeters long. If she puts the heel of one foot next to the toes of her other foot, how long will both o
liraira [26]

Answer:

34 centimeters

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
A cylinder with a radius of 4 yd and a volume of 80yd (find the height)
Afina-wow [57]

Answer:

Height of the cylinder = 1.60yd

Step-by-step explanation:

Volume of a cylinder =

V = πr^2h

V - volume of cylinder

π - 3.142

r - radius of cylinder

h - height of cylinder

We are provided with

V - 80

r - 4

π - 3.142

h - ?

80 = 3.142 * 4^2 * h

80 = 50.272 * h

To find h, divide both sides by 50.272

80/50.272 = 50.272h/ 50.272

1.599 = h

h = 1.60yd

7 0
4 years ago
Read 2 more answers
-5x + y = -2<br> -3x + 6y = -12
Korolek [52]

Answer:

x = 0

y = -2

Step-by-step explanation:

-5x + y = -2

x = 0

y = -2

-3x + 6y = -12

x = 0

y = -2

6 0
3 years ago
Determine the intercepts
SpyIntel [72]

is there more ???????

6 0
3 years ago
PLEASE HELP<br> I NEED BOTH PARTS!
MAVERICK [17]
I think it’s b but don’t take my word for it
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jacob multiplied 30 by 0.25 and got 7.5. Zane said that it was wrong because when you multiply two numbers the product is always
    6·1 answer
  • What is the slope of the line below (-1,6) (2,-3)
    13·1 answer
  • Sophia bought 2 jars of pickles for $65. What is the unit price?
    12·1 answer
  • Vlad wants to determine the rate at which the price increases as the mass of the watermelons his neighbor sells increases. What
    6·2 answers
  • Vol=1348.79cm³. What's X? (Height)
    14·1 answer
  • 4y³-2(2y-3)+y written in standard form​
    9·1 answer
  • Four beneficiaries are to divide an estate of $289000 in the ratio. How much should each receive?
    10·1 answer
  • Product of 45 and 30
    14·1 answer
  • -2 equals 4+x divided by 2
    9·1 answer
  • Linear or nonlinear
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!