1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvasek [131]
3 years ago
12

2. Sandra plans to swim a total of 2 2/3 miles every week for 2 1/5

Mathematics
1 answer:
Fed [463]3 years ago
3 0

Answer:

5 13/15 miles

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Ray UW is the angle bisector of VUT. If mVUW = (4x + 6)° and mWUT = (6x – 10)°, what is the measure of WUT? 32° 38° 48° 76°
stepan [7]
Ray UW bisect VUT it means it must be breaking them in two equal parts
VUT=VUW+WUV
and mVUW= mWUV
4x+6=6x-10
-2x=-16
x=8
mWUT=6x-10=6(8)-10=38°

Your answer is 38°


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the difference in altitude between 4,367 feet on a mountain peak and -281 feet on a valley floor
snow_lady [41]
The answer is 4,648 feet
3 0
3 years ago
Find the measure, in degrees, of angle x in this figure.
Alona [7]
X in this equation equals 140°
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
If one mile equals 5,280 feet, how many feet are in 7 miles?
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

36,960

Step-by-step explanation:

multiply 5280 by 7

8 0
3 years ago
The low temperature yesterday was -5 degrees F. the temperature rose as many degreese above zero as the low temperature was belo
Zina [86]

it is b i know it -5-5=0

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A farm has cows and ducks. There are 78 feet and 27 heads how many of each Animal are there? How do you know?
    15·1 answer
  • What is the equation of this graphed line ?
    8·2 answers
  • Please help!!
    14·1 answer
  • 2. A coat costs 3 times as much
    10·1 answer
  • How many flowers spaced every 3 inches are needed to surround a circular garden with a 30 foot radius? Round all circumference a
    11·1 answer
  • Luke 840 eggs in one hour The graph shows the time and number of eggs Daphe ate.
    6·1 answer
  • -17/30 write a fraction as a decimal
    8·1 answer
  • You pay $3 per square foot for carpeting. Which equation can be solved to find the
    8·1 answer
  • 1. Find the unit rate for lessons at Sit and Stay School. Show your work. Write your answer in the space below.
    9·2 answers
  • Antonia bought a set of dishes, a towel, and a candle at a housewares store. The set of dishes cost $35.02, the towel cost $21.4
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!