1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pavlova-9 [17]
3 years ago
9

Amil is given the equation shown.

Mathematics
2 answers:
ioda3 years ago
8 0
Answer can be C or A
ehidna [41]3 years ago
7 0
The answer should be C not sure djaidbskajabsbd
You might be interested in
Use the Binomial Theorem to expand each binomial (5x-4y)^3
jek_recluse [69]
You should know that:

(a+b)(a+b)(a+b)

=a(a+b)(a+b)+b(a+b)(a+b)

=a(a²+2ab+b²)+b(a²+2ab+b²)

=a³+2a²b+ab²+a²b+2ab²+b³

=a³+3a²b+3ab²+b³

-----------------

If a=5x and b=-4y

(5x+(-4y))³

=(5x-4y)³

=(5x)³+3(5x)²(-4y)+3(5x)(-4y)²+(-4y)³

=125x³+3(25x²)(-4y)+15x(16y²)-64y³

=125x³+75x²(-4y)+240xy²-64y³

=125x³-300x²y+240xy²-64y³
5 0
3 years ago
Question: How is dividing 250 by 50 the same as dividing 2,500 by 500?
Vladimir [108]
Well dont you have to bring down the zeros than you will have the answer
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What are two ratios that are equivalent to 1:1
kow [346]

Equivalents to 1:1 -

2:2

3:3

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
2 years ago
Tell me w what is the book and notebook​
Oduvanchick [21]

Answer:

a book is something you read a notebook is something you write in.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • H(x)=x-12/4 inverse function with steps please​
    12·1 answer
  • What is the value of -3mn + 4m - 3 when m = 2 and n = -4?
    9·2 answers
  • Coral spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is
    11·1 answer
  • Give the scale factor, perimeter ratio, and area ratio of figure A to figure B
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME IT IS DUE TOMORROW!!!!!
    10·1 answer
  • How long will it take your money to double if you put $500 into an account compounded quarterly at 2.9%?
    11·1 answer
  • Can yall plz help me answer this!!!
    12·2 answers
  • Please help me! Thank you!
    7·2 answers
  • Answer asap!!!!!!!!!!!!!!!!
    9·1 answer
  • Find square root of 1.69
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!