1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
9

Which equation represents a quadratic function? y = x2 y = 2x y =1/x^2

Mathematics
1 answer:
ehidna [41]3 years ago
3 0

Answer:

  y = x²

Step-by-step explanation:

A quadratic function is a polynomial function that has a variable to the power of 2 as the highest degree term. y = 1/x^2 is not a polynomial. y=2x is a linear function.

  y = x^2 is a quadratic function

You might be interested in
Is 25 milligrams lighter or heavier than 25 centigrams
Darya [45]
25 milligrams is lighter than 25 centigrams
6 0
3 years ago
What is the answer to this question
julia-pushkina [17]
I hope this helps you



Formula => I=PRT


900=7500.R.2


R=900/15000


R=0,06



3 0
2 years ago
The temperature in Toronto, Canada, dropped over three hours from 0 °F to -33 °F. If the temperature dropped the same amount eac
professor190 [17]

Answer:

The temp. dropped 11 degrees each hour.

Step-by-step explanation:

33 divided by 3 is 11

4 0
3 years ago
Hurry fasttt fastttt
I am Lyosha [343]
The first option I believe thank me plz
8 0
3 years ago
A salesperson had 240,000 dollars in sales last year, which is 60% of the sales she had this year. Which equation could be used
8_murik_8 [283]
Answer is B indeed!!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (8 -2i)^2 <br>a:60 <br>b:68-32i <br>c:60-32i <br>d:64-32i+4i^2
    13·1 answer
  • Flora made 7 withdrawals of $75 each from her bank account. What was the overall change in her account
    6·2 answers
  • What are the x-intercepts of y=2x^2+6x-20?
    15·2 answers
  • After allowing 20% discount on the marked price with 13%
    14·1 answer
  • If 2 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound? Show your work
    5·1 answer
  • Carly bought 3 pounds of birdseed.how many ounces of birdseed did she buy
    5·2 answers
  • What is the volume of this rectangular prism, given the area of the base is 14
    12·1 answer
  • Find the measure of angle x in the figure below
    14·2 answers
  • The amount of money in an account may increase due to rising stock prices and decrease due to falling stock prices. Marco is stu
    12·1 answer
  • PLEASE HELP FAST 15 POINTS ANDWER IF YOU ONLY KNOW!
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!