Here's link to the answer:
linkcutter.ga/gyko
The mathematical sentance would be, 740 - 14 = 726, hope this helps.:D
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
The relation between a and s is given to be:
a = 640s
where,
a = number of acres
s = number of square miles
We are to find the number of acres for 7.5 square miles.
This means, s = 7.5
Using the value in the formula, we get:
a = 640 x 7.5 = 4800 acres
So the answer to this question is option B