1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dmitriy555 [2]
3 years ago
13

I really need help with this one

Mathematics
2 answers:
babunello [35]3 years ago
7 0

Answer:

20pi in

Step-by-step explanation:

The formula for the circumference of a circle is 2\pi r

R is radius

2 * pi * 10

20 pi

Units - 20 pi in.

olga55 [171]3 years ago
5 0

Answer:

i thinh 20 in

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A garden store is purchasing iris bulbs to sell for spring planting. Each year the store sells two varieties of iris bulbs. Purp
RoseWind [281]

Answer:

390

Step-by-step explanation:

Only two varieties are involved: yellow and purple.

We know the ratio of yellow iris bulbs over the total is 2:5, so 40%.

That leaves 60% of the sales for the purple bulbs.

purple = (60% / 40%) * 260 = 1.5 * 260 = 390.

So, they sold 1.5 times more purple bulbs than yellow ones.

In total, the store sold 650 bulbs last year, and we hope they sell more this year.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2. Jamie is the starting pitcher for his baseball team. The coach recorded the number of pitches he threw in one game. Each pitc
ira [324]

Answer:

90

Step-by-step explanation:

your question is 54 is 60% of

what number?

if 54 is 60% of a number:

54/3=18.

18*5=90

90 is your answer

7 0
3 years ago
1/3y+1/4=5/12 i need 20 character
lys-0071 [83]
Y/3 + 1/4 = 5/12
4y/12 + 3/12 = 5/12
           4y/12 = 2/12
                4y = 2
                /4     /4
                  y = 1/2

Therefore y = 1/2

3 0
3 years ago
How many minutes are there in three quarters of an hour
Ivahew [28]
45 minutes.

3      x
---   ----
4     60

you multiply 60 and 3.
you get 180, then you divide by 4 and get 45 minutes.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me please with 23-26 compare use < > =
Andreyy89
23. =
24. >
25. =
26. >
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You have 22 coins, dimes and nickels. If the number of dimes and nickels were reversed, you would have $0.40 less than you actua
    13·1 answer
  • An ugly Christmas sweater is on sale for $37.20. If the store was having a 20% sale, what is the original price of the ugly Chri
    5·2 answers
  • A total of
    6·1 answer
  • Please help Carlos has a monthly budget of $250.00 for clothing. He spent $61.96 the first week, $52.43 the second week, and $72
    10·1 answer
  • Please solve 50 and 51 for me please.
    5·2 answers
  • Help????!?????????????????????
    10·2 answers
  • 12(6−k) ===============================================
    12·1 answer
  • Which of the following relations is a function?
    7·1 answer
  • Ben buys baseboard for a bedroom. The perimeter of the bedroom, excluding
    12·1 answer
  • 9. Samantha had $30 to spend on five pens. After buying them he had $4.75. How much did each pen cost? WILL GIVE BRAINLIEST AND
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!