1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
777dan777 [17]
3 years ago
9

Explain how to use informal assessment to effectively prepare for an examination​

Business
1 answer:
Alchen [17]3 years ago
6 0

Answer:

we can practice by using informal assessment to effectively prepared for a exam in the following ways ,when writing a informal assessment we can see where we went wrong and how to correct it ,we ask for help with understanding the informal assessment so when it comes to the examination we know and understand and ace that paper with better results

Explanation:

You might be interested in
1.What is MONEY?<br>2.did MONEY help you?<br>pls ans im back​
REY [17]
1. Money is a very valuable thing that helps you live. You can get money by getting a job, but there are lots of other ways to get money.

2. money helps with you being able to afford things. Money can get you a house, a tv, or even a phone.
5 0
3 years ago
At Midland Company's break-even point of 9,000 units, fixed costs are $180,000 and variable costs are $540,000 in total. The uni
amid [387]

Answer: $80

Explanation:

Since the fixed costs are $180,000 and variable costs are $540,000, then the total cost will be:

= Fixed cost + Variable cost

= $180000 + 540000

= $720000

Since there are 9000 units, then the unit sales price will be:

= $720000 / 9000

= $80

The unit sales price is $80

7 0
3 years ago
A company completes 21,000 units this month and has ending goods in process inventory of 3,000 units which are estimated to be 4
Artyom0805 [142]

Answer: $36,000

Explanation:

First calculate the Equivalent Units of Production;

= 21,000 + (3,000 * 40%)

= 21,000 + 1,200

= 22,200 units

Then find the cost of each units.

= Total production cost/ Equivalent units of production

= 666,000/22,200

= $30 per unit

Then the cost of ending Goods in Process Inventory is:

= Equivalent ending process inventory units * cost per unit

= 1,200 * 30

= $36,000

6 0
2 years ago
Who wanna buy essay?
VLD [36.1K]
Me I want to buy essay
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Portman Corporation has retained earnings of $675,000 at January 1, 2014. Net income during 2014 was $1,400,000, and cash divide
mafiozo [28]

Answer:

attached below

Explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The following 3 questions are based on this information. Kings Department Store has 625 rubies, 800 diamonds, and 700 emeralds f
    10·1 answer
  • During the month of March, Karen Company's employees earned wages of $68,000. Withholdings related to these wages were $5,202 fo
    9·1 answer
  • A person invested $20,000 into two accounts that pays 2.5% and 3% simple interest annually, respectively. find the amount invest
    8·2 answers
  • Approximately __________ of trades involving shares issued by firms listed on the New York Stock Exchange actually take place on
    6·1 answer
  • On January 1, year 1, London Corp. purchases equipment for $400,000. The equipment has a 5-year service life and a $50,000 resid
    8·1 answer
  • Under the Securities Act of 1933, if damages were incurred and there was a material misstatement or omission in the financial st
    11·1 answer
  • Seasons Construction is constructing an office building under contract for Cannon Company and uses the percentage-of-completion
    5·1 answer
  • Consider an auctioneer who is selling an item through an auction. It is known that the 25 risk-neutral bidders have affiliated v
    7·1 answer
  • Suppose that Robin withdrawals $100 of cash from her checking account at Trendy Bank and uses it to buy a camera from Adam, who
    6·1 answer
  • What is a LinkedIn InMail?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!