1. Money is a very valuable thing that helps you live. You can get money by getting a job, but there are lots of other ways to get money.
2. money helps with you being able to afford things. Money can get you a house, a tv, or even a phone.
Answer: $80
Explanation:
Since the fixed costs are $180,000 and variable costs are $540,000, then the total cost will be:
= Fixed cost + Variable cost
= $180000 + 540000
= $720000
Since there are 9000 units, then the unit sales price will be:
= $720000 / 9000
= $80
The unit sales price is $80
Answer: $36,000
Explanation:
First calculate the Equivalent Units of Production;
= 21,000 + (3,000 * 40%)
= 21,000 + 1,200
= 22,200 units
Then find the cost of each units.
= Total production cost/ Equivalent units of production
= 666,000/22,200
= $30 per unit
Then the cost of ending Goods in Process Inventory is:
= Equivalent ending process inventory units * cost per unit
= 1,200 * 30
= $36,000