1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gogolik [260]
3 years ago
8

Find an explicit formula for the following sequence, an, which starts with a1=7. 7,−14,28,−56,112,…

Mathematics
2 answers:
Digiron [165]3 years ago
6 0

Answer:

simply multiply each number by -2

Step-by-step explanation:

7 * -2 = -14 -14 * -2

brainliest answer plz!

natali 33 [55]3 years ago
5 0

Answer:

aₙ= 7*(-2)ⁿ⁻¹

Step-by-step explanation:

7,−14,28,−56,112,…

This is a GP with first term of 7 and common ratio of -2

a₁=7

r= -2

aₙ= 7*(-2)ⁿ⁻¹

You might be interested in
A team won 7 of it’s 12 games. What fraction of its game did the team win?
valkas [14]

Answer:

7/12

Step-by-step explanation:

The team won 7 out of all 12 games played

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
An equation in the system is y = x + 1. What is the other equation in the system if the solution is only at (0, 1)?
Setler [38]
<span>x + y = 0 hope this helps </span>
6 0
3 years ago
Change 52.7kobo to naira​
EastWind [94]

Answer:

442.590884 naira(NGN)

Step-by-step explanation:

1 kobocoin=8.413029 naira(NGN)

8 0
3 years ago
You and your four friends are going to a concert. The total price for the tickets was $118.75 which includes a $10 service fee.
Alex787 [66]

Answer:475

Step-by-step explanation:

118.75 is the cost whitch includes a 10$ service fee

118.75x10=475

8 0
3 years ago
The varlables x and y vary Inversely. Use the given values to wrke an equation relating X and y
ZanzabumX [31]
X and y vary inversely means y is inversely proportional to x, this means:

y=k/x, where k is a constant.

We are given that when x=-4, y=7/2, we replace these values to find k.

7/2=k/-4
k= (-4*7)/2=-14

So we have y=-14/x

Therefore, when x=4, y=-14/4= -7/2
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Plz I need the answer to number 2 rewrite in on standard form with all steps I need this ASAP somebody answer!!!!!!!!!! I BEG U
    10·1 answer
  • Complete each blank to find an expression that is equal to 16%.
    10·1 answer
  • Simple interst for $750 at 6.5 interest for 3 years
    15·2 answers
  • Apples cost $2.99 per pound at Natural Grocers. If Landon purchases 3.6 pounds of apples, then how much will he spend? Round you
    15·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Find the fourth term of the
    7·1 answer
  • What is 12/5 as a whole number
    8·1 answer
  • Help me answer this geometry question please!! will give brainliest and 5 stars!!
    13·1 answer
  • When solving a system of linear equations, when would you want to solve by graphing? When would you want to solve by substitutio
    6·1 answer
  • A company sells fruit smoothies in two sizes: 6 ounces and 12 ounces. You know that a 6-ounce bottle contains 96 milligrams of s
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!