Pam and her brother both open savings accounts. Each begin with a balance of zero dollars. For every two dollars that Pam saves in her account, her brother saves five dollars in his account.
1. Determine a ratio to describe the money in Pam’s account to the money in her brother’s account. :
2. If Pam has dollars in her account, how much money does her brother have in his account? Use a tape diagram to support your answer.
Pam’s brother has dollars in his account.
3. Record the equivalent ratio. :
4. Create another possible ratio that describes the relationship between the amount of money in Pam’s account and the amount of money in her brother’s account. Answers will vary. :, :, etc.
I hope I helped! :)
Tenth term in A is -39366 but B isn’t a sequence or series
9.24 / (5.5 * 6) = 9.24 / 33 = 0.28 per oz
4.68 / (6.5 * 3) = 4.68 / 19.5 = 0.24 per oz
4.48 / (3.5 * 4) = 4.48 / 14 = 0.32 per oz
so the lowest cost is the 6.5 oz tuna in packs of 3 cans for 4.68