Answer:
relating the topic to the audience
Explanation:
Based on the scenario being described within the question it can be said that to gain attention and interest Paul related the topic to the audience. Paul did this by comparing Lou Gehrig to the audiences daily lives at school. By doing this it is catching the audiences attention which in term causes them to be interested in the rest of the speech that Paul is giving.
Answer:
ending work in process and the cost of units transferred out.
Explanation:
In a cost reconciliation schedule, costs accounted for is computed by adding the cost of the ending work in process and the cost of units transferred out.
The cost reconciliation schedule gives the relationship between total costs accounted for and total costs to be accounted for.
When the total costs accounted for equal the total costs to be accounted for, this is a cost reconciliation schedule.
The <u>sympathetic</u> innervation of the kidney reduces urine production, while the function of its <u>parasympathetic</u> innervation is unknown.
The kidneys are innervated through the sympathetic neurons of the autonomic nervous system thru the celiac plexus and splanchnic nerves. reduction of sympathetic stimulation outcomes in vasodilation and extended blood flow thru the kidneys in the course of resting situations.
Activation of sympathetic nerves to the kidney increases tubular sodium reabsorption, renin launch, and renal vascular resistance. These moves make contributions to long-time period arterial stress elevations by way of shifting the pressure-natriuresis curve to the proper
There is a two-way relationship between the sympathetic nervous system and the kidney. On the one hand, the sympathetic nerve device influences renal function, i.e. renal hemodynamics, renin secretion, and tubular sodium transport.
Learn more about splanchnic nerves here brainly.com/question/13755935
#SPJ4
<span>The cost per unit is derived from the variable costs and fixed costs incurred by a production process, divided by the number of units produced.
Hypothetically lets say variable costs for Kubin company's production is $50,000 and their fixed costs are $25,000.
$50,000 variable costs + $25,000 fixed costs / 21,500 units = $3.49/unit.</span>
Answer: $121
Explanation:
The question simply wants us to find the present value of receiving $100 investment two years from now at a 10 percent annual discount rate.
This can be easily solved as follows:
For the first year, the $100 will be worth:
= $100 + ($100 × 10%)
= $100 + ($100 × 0.1)
= $100 + $10
= $110
The worth at the end of the second year will then be:
= $110 + ($110 × 10%)
= $110 + $11
= $121