<span>216:270 = 4:5
divide top and bottom by 54
hope it helps</span>
You can use the proportion.
$4.99 / 1 kg = x / 1.8 kg
x = ($4.99 * 1.8 kg) / 1 kg
x = $8.98
Therefore, in 1.8 kg of potatoes, it costs at $8.98
☺️<span>✌️</span>
Answer: Ken Block ??
Step-by-step explanation: