Answer:
start with 4, and multiply by 2 repeatedly
Step-by-step explanation:
Cheaper too pay upfront! :)
66 * 12 = 792
<span>792-773=19 Although this isn't a huge difference it's still money being wasted! :)</span>
Evaluate absolute value first.
|-4|=4
|2|= 2
Rewrite equation
3-4-2
-1-2
-3
Final answer: -3
Answer:
$52.96
Step-by-step explanation:
To find the total cost of his clothing, add up the prices of everything he bought.
Jeans: $23.00
Shirt: $14
Ties: 2 ties for $7.98 each.
Each tie costs $7.98, and the man bought two ties. Therefore, multiply 2 and $7.98
2*$7.98 = $15.96
Add all the prices together.
jeans + shirt + ties
$23 + $14 + $15.96
$37 + $15.96
$52.96
The total cost of his clothing is $52.96