1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
3 years ago
5

-4(1+ 5-6- (42+5) I really need the answer asap please and thanksss

Mathematics
2 answers:
solniwko [45]3 years ago
8 0

Answer:

Read left to right

Do parenthesis first

-4 ( 1 + 5) ^2

-4 (6) ^2

Then exponent

6^2 = 6 x 6 = 36

-4 x 36 = -144

Then divide

-144 / 6 = -24

Then the next parenthesis

(42+5) = 47

-24 - 47 = <em>-71</em>

Step-by-step explanation:

antoniya [11.8K]3 years ago
7 0
Answer = -71
Step: -4(1+5)^2/6 -(42+5)

=-4(6^2)/6 -(42+5)

=( -4) (36)/6 -(42+5)

=-144/6 -(42+5)

= -24-(42+5)

= -24-47

= -71
You might be interested in
The cost of a pizza is $8.50 plus $1.35 per topping. How many toppings are on a pizza that costs $13.90?
VMariaS [17]

Answer:  

8.50 + 1.35n = 13.90

Step-by-step explanation:

So basically you have to add the cost of pizza and the per toppings correct me if i'm wrong Also Have a good Wonderful day!

And that's 4 toppings

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the nth term of the sequence? 4, 2, 0, –2, ..
tatuchka [14]

' n '    the 'n'th term

1               4
2               2 
3               0
4              -2 .

In general, the 'n'th term of the sequence is   A(n) = 6 - 2n  .
3 0
3 years ago
If three times a number is increased by 4, the result is -8. Determine the number.
Natali [406]

Answer:

Step-by-step explanation:

let the number is x

3x+4=-8

3x=-8-4

3x=-12

x=-4

3 0
3 years ago
Football team play $28 per jersey. They bought 16 jerseys. How much money did the team spend on jerseys
yaroslaw [1]
If they pay $28 for 16 jerseys then the total they’d have to play is $448

28 x 16 = 448

Hope this helps :)
5 0
4 years ago
A package of 4 pairs of insulated gloves costs ​$33.16. What is the unit price of the pairs of gloves​?
juin [17]

Answer:

$8.29

Step-by-step explanation:

Divide 4 by 33.16.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • One more question...
    9·1 answer
  • This problem asks you to investigate the average value of some different quantities.
    8·1 answer
  • Solve the following equation
    6·2 answers
  • Extra P./Geometry <br> Help quick! Thanks In Advance :)
    11·1 answer
  • An object moves along the -axis. The graph shows its position as a function of time . Find the average velocity of the object fr
    14·2 answers
  • Sean is a bookworm. On average, he reads pages in minutes. Sean's average unit rate for reading is pages per minute.
    14·2 answers
  • If I had a point at (-2,-2) and I reflected it across y=1, where would the new point be located
    7·1 answer
  • What is two-thirds as a decimal and a percent?
    8·2 answers
  • *EXTRA POINTS* find the volume please :))
    11·1 answer
  • If A = [
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!