1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naddika [18.5K]
2 years ago
11

Food bill before tax $62 Sales tax: 8% Tip: 15% What is the tax?

Mathematics
1 answer:
professor190 [17]2 years ago
8 0
<h3>Answer:  $4.96</h3>

Work Shown:

8% = 8/100 = 0.08

8% of 62 = 0.08*62 = 4.96

You might be interested in
Find the area of the triangle.<br><br> [?] units²
mario62 [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

Area of any triangle is:

A = height * base / 2

7 0
1 year ago
-324/18<br> Plz show all the steps of how you got the answer.
kodGreya [7K]

Answer:

-18

Step-by-step explanation:

Step 1 - divide the numerator and denominator by 18

-324÷18 / 18÷18

Step 2 - divide the numbers

-18 / 18÷18  

-18/1

any expression divided by 1 remains the same

-18

4 0
2 years ago
Mary has $135 to spend on clothes. She wants to purchase winter boots for $70 and some sweaters that cost $20 each. Write an ine
creativ13 [48]

Answer:

1 pair of boots and 6 sweaters

Step-by-step explanation:

70+20s = 135

-70             -70

20s = 135

divide 20 both sides

s = 6.75

She can buy 6 sweaters because she cannot buy half a sweater.

s - sweaters

I need brainliest please

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The equation d = d equals StartFraction m Over V EndFraction. can be used to calculate the density, d, of an object with mass, m
Svetradugi [14.3K]

Answer:

C on EDGE 2020

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer ?
Anuta_ua [19.1K]

Answer:

x= y+2/3+4

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • you sell tickets for admission school play and collect a total of $21. admission prices are $3 for adults and $2 for children. y
    15·1 answer
  • I need help with
    13·1 answer
  • What is the solution to the system of equations graphed below? y = x - 2 y = 4x - 5
    13·1 answer
  • There are 4 students on a team for a relay race. How many teams can be made from 27 students?
    13·2 answers
  • Select all expressions that are equivalent to − 4 ( x + 2 ) − 2 x + 4 .
    10·1 answer
  • What is the equation of a line perpendicular to y= 3x +6 that crosses the ordered pair (3,2).
    15·1 answer
  • Determine which is the better buy. 7 kilograms of wood for $13.65 or 5 kilograms of wood for $7.50. What is the unit price for e
    7·1 answer
  • Use the table to write a liner function that relates to y to x X: -2, 0, 2, 4
    7·1 answer
  • Pls someone help i really need this
    8·2 answers
  • The triangles below are similar. What is the value of x ?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!