1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maw [93]
3 years ago
10

Shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.72. How much did it cost per pound? PLZ HELP

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]3 years ago
3 0

Answer:

$1.56 d per pound

Step-by-step explanation:

18.72/12= 1.56

You might be interested in
I am kinda new here. I joined a few days ago because I wanted to help. I have a question. Can we post any questions on Brainly?
frosja888 [35]

Answer:

yeah most likely

Step-by-step explanation:

<h2>MARK ME BRAINLIEST PLZZZZZZZZZZZZZZZZZZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz</h2>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
John paid $100 for renting a canoe for 5 hours. Which graph shows the relationship between the cost of renting a canoe for diffe
Anarel [89]

Answer:

The answer is B.

Step-by-step explanation:

You would pay about $20 each hour

5 0
3 years ago
How many fourths is 2 3/4
rusak2 [61]

the answer is 11 forths

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Khan academy how to find the domain of a function equation.
alexira [117]

Answer:

I cant even see anything can you reupload your answer, please?

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Which of the following is true of the data set represented by the box plot?
NikAS [45]

Answer:

D. Removing all the outliers would not effect the median

Step-by-step explanation:

Among the choices provided above the one that is true of the data set represented by the box plot is Removing the outliers would not affect the median.

(credits to  

Maddycolgrove and Answer Expert Verified Brainly User)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A cartoon last is one 1/2 of an hour. A movie is 6 times longer than the cartoon. How many minutes does it take to watch both th
    10·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP 25 PTS + BRAINLIEST FOR RIGHT/BEST ANSWER
    8·2 answers
  • HELP!!!!!! An Instagram photo is measured ″ 4″ by ″ 4″. A poster enlargement is being printed with a scale factor of 8.5. What i
    8·2 answers
  • Coach Cooper can run 100 meters in 13 seconds. What is her speed? Round to the nearest HUNDREDTH (two place after the decimal).
    14·1 answer
  • in cooking, 1 drop is equal to 1/6 of a dash. if a recipe calls for 2/3 of a dash, write an expression that would give the numbe
    14·1 answer
  • A coin is biased such that a is times as likely to occur as a tail. Find the expected number of when this coin is tossed twice.
    5·1 answer
  • A local hamburger shop sold a combined total of 591 hamburgers and cheeseburgers on Tuesday. There were 59 fewer cheeseburgers s
    13·2 answers
  • Mr. Curtis paid $48.51 for 12.6 gallons of gas. What is the price of one gallon of gas?
    11·2 answers
  • 1.) what does X equal 4x = -12 <br> 2.)
    15·2 answers
  • You need to buy a solar cover for your 36-foot by18-foot rectangular pool. A pool company advertises that solar covers are on sa
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!