Answer:
I don't understand what you are looking for
Step-by-step explanation:
Answer:
Each pen costed $5.
Step-by-step explanation:
Simple, the coefficient (5) is the cost for one of the pens & the x is the amount of pens bought.
Hope this helped & please give me the brainliest if it did!
Answer: 3 (Finished equation would look like
)
Step-by-step explanation: to find answer, divide 12 by 4 and the answer will be 3. 3 is the answer because 3 times 4 equals 12.
Answer:
second equation
Step-by-step explanation:
10a + 12p = 70 (10 goes with almonds [a], 12 goes with pistachios[p], $10 and $12 is price per pound and $70 is total price, so that's why its = to 70)
a + p = 6.3 (this is total almonds and pistachios adding up to 6.3 pounds)
a = pounds of almonds
p = pounds of pistachios