1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
anastassius [24]
3 years ago
6

Please help with via math I suck at math so plz help... will give brainiest to the person I think gave the best answer.

Mathematics
1 answer:
irga5000 [103]3 years ago
6 0
4:3 for the ratio and for the word ratio you can say that there is 4 squares and 3 triangles
You might be interested in
Solve the equation.<br><br> x2 = 160
Airida [17]
Divide both side by 2 ad you get x=80
6 0
3 years ago
What's the slope of -4,6 and 3,-8
notsponge [240]

Answer:

The slope is -2

Step-by-step explanation:

(-4,6) (3,-8)

(y₂ - y₁) / (x₂ - x₁)

((-8) - (6)) / ((3) - (-4))

(-8 - 6) / (3 + 4)

-14/7 = -2

4 0
4 years ago
Plz g0ive me solution
Serga [27]

Answer:

separate the x from the numbers it will make the equation easier

8 0
3 years ago
This is an answer not a question btw if u have this same question<br> 4 2/3 divided by 1/2 = 9 1/3
Reika [66]
Thanks for the answer
7 0
3 years ago
I need some heeelp please
VARVARA [1.3K]

Answer:

Min:  3

Q1:  7

Med:  10

Q3:  13

Max:  16

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The radius of a sphere is 3 inches. Which represents the volume of the sphere?
    12·1 answer
  • I need help on this.
    5·2 answers
  • Can some one please help and please hurry​
    6·1 answer
  • The radius of a circle is ____ to the tangent where the radius intersects the circle.
    11·1 answer
  • Can someone please help with this question? Please A cylindrical tank has a radius of 15 ft. and a height of 45 ft. How many cub
    8·1 answer
  • The regular price of a coat is 40.25 during a sale the coat was marked 24% off what was the price of the coat during the sale
    7·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $75.25. What is the unit price?<br> The unit price is $<br> per scarf.
    10·2 answers
  • 3x-9=3(x-3) how many solutions​
    12·1 answer
  • The graph of the cube root of x is shifted one unit down and seven units to the left. What is the equation of the resulting grap
    12·1 answer
  • A school club is comparing prices at two movie theaters. Theater 1 charges $7.50 for a movie ticket and $5.75 per item at the co
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!