1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
2 years ago
11

The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
sergiy2304 [10]2 years ago
7 0

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

To find a unit price you must divide the price by how many objects bought.

So I divided 82.25 by 7

When I did this I got 11.75

This means each scarf costs $11.75

puteri [66]2 years ago
6 0
82.25 divided by 7 is 11.75. Each scarf costs 11.75, this is the unit price.
You might be interested in
Solve : 4(4p+6)=16 find the value of p
inna [77]

Answer:

p=-1/2

Step-by-step explanation:

4(4p+6)=16

4p+6=4

4p=4-6

4p=-2

P=-2/4

p=-1/2

7 0
3 years ago
Ill mark brainlist plss help
Crazy boy [7]

Answer:  200km

Step-by-step explanation:

200 mm and 200cm are too small.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Whats the answer i need help
julia-pushkina [17]
Answer)3.5
1)minus 17.5-14=3.5
2)14+3.5=17.5
3)keep adding 3.5
6 0
3 years ago
What’s the answer no links.
lisabon 2012 [21]

Answer:

12÷2?

I guess I dunno :/ lel

4 0
3 years ago
What is the measure of one angle in a regular 16-gon
Semmy [17]
16-gon = 2,520 deg
2,520 divided by 16 = 157.5
157.5 deg 
5 0
3 years ago
Other questions:
  • 1. Which of the following terms describes a figure that extends continuously in two directions?
    12·2 answers
  • What is the value of Q?
    5·1 answer
  • SOMEONE PLEASE ANSWER!!!!!!!!!
    7·2 answers
  • Solve h=-b/2a for b this is a algebra question
    5·2 answers
  • The product of a number, x, and six is four more than the product of the number and three-eighths.
    15·1 answer
  • Evaluate 8(7x--3) when x=9
    10·1 answer
  • 2
    6·2 answers
  • The scale of a map says that 6 cm represents 15 km.
    13·1 answer
  • Geometric mean <br> Pls help thank u
    15·1 answer
  • What are the next 3 terms of this pattern? 4, 16, 64...
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!