1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
3 years ago
11

The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
sergiy2304 [10]3 years ago
7 0

Answer:

$11.75

Step-by-step explanation:

To find a unit price you must divide the price by how many objects bought.

So I divided 82.25 by 7

When I did this I got 11.75

This means each scarf costs $11.75

puteri [66]3 years ago
6 0
82.25 divided by 7 is 11.75. Each scarf costs 11.75, this is the unit price.
You might be interested in
Which angle is a vertical angle with ZEFD?
Vesna [10]

Answer:

<AFB

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Help me work this out please?
Karo-lina-s [1.5K]
The answer is (-7r-6s)/3s
5 0
4 years ago
Need help on geometry 2
bekas [8.4K]
x=4

h=4\sqrt{3}

Area=32\sqrt{3} (answer A)
8 0
4 years ago
What is the slope of the line shown?
sashaice [31]
The slope would be -1/3
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the domain of the function expressed by the formula:
Simora [160]

Answer:

a. Domain - x= all real numbers

b. Domain - x= all real numbers except 0

c. Domain - x= all real numbers

d. Domain - x= All real numbers

Step-by-step explanation:

The domain of a function is all the possible x values. It is easy to solve for domain by graphing the function.

a graph - blue

b graph - red

c graph - green

d graph - purple

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the answer to this problem?
    13·1 answer
  • The population in the city is 4000 people. The population decreased by 42%. What is the new population?
    6·2 answers
  • Compare Fractions<br>Compare. Write &gt;,&lt;, or =<br>1/5 1/15
    9·1 answer
  • jackie needs 0.7 meters of canvas material to make a​ carry-all bag for his wheelchair. If canvas is $4.18 per meter, how much w
    9·1 answer
  • A ship leaves post and sails 12 km west, then 19 km north.approximately how far is the ship from the port
    10·1 answer
  • 6th grade math help me pleaseee
    8·2 answers
  • PLEASE HELP!!!!!!!! 40 POINTS!!!!!!
    9·1 answer
  • Attendances at a high school's basketball games were recorded and found to have a sample mean and variance of 470 and 16, respec
    13·1 answer
  • This hard anyone help?
    6·1 answer
  • Enter the range of values for x using the picture shown
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!