The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
2 answers:
Answer:
$11.75
Step-by-step explanation:
To find a unit price you must divide the price by how many objects bought.
So I divided 82.25 by 7
When I did this I got 11.75
This means each scarf costs $11.75
82.25 divided by 7 is 11.75. Each scarf costs 11.75, this is the unit price.
You might be interested in
The answer is 62.700 hope I Helped!
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the sum of the two angles is 90 degrees
x + 52 = 90
x = 38 degrees
Answer:
............................
Answer: A. its basically symmetry
B. I don't know
Step-by-step explanation: