1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepladder [879]
2 years ago
12

Geometry pls help thanks

Mathematics
1 answer:
sveta [45]2 years ago
5 0

Answer:

x=30

Step-by-step explanation:

it is an equilateral triangle, so all angles are the same. each angle is 60 degrees. 60/2 is 30, so 30 degrees is the answer.

You might be interested in
How many angles must be supplementary with angle 14? 4 lines intersect to form 16 angles. The angles created, clockwise from top
trapecia [35]

Answer:

four

Step-by-step expif this is worng but i had a similar question and that as the answer

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Box of cereal contains 23.4 ounces. Cost $5.49. What’s the cost per ounce?
Sedaia [141]

Answer:

it 4.262295082

Step-by-step explanation:

you have to divid the ounces by the cost

6 0
3 years ago
More expression help!​
irga5000 [103]
Y=5s+8a+200 is the right answer pretty sure
6 0
3 years ago
Elle can buy 2 qt of milk for$3 or 1 gal milk for $3, which is the better deal explain.
pentagon [3]
1 gallon of milk is the better deal. A gallon is 4 quarts, so for 2 quarts, it would be left. I hope I helped!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Choose the graphic representation of the quadratic function f(x)=x^2-8x+24
grigory [225]
The Answer is ----D----

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Willow Brook National Bank operates a drive-up teller window that allows customers to complete bank transactions without getting
    14·1 answer
  • Which is the name of a rat with endpoint A?
    9·1 answer
  • How do you do these types of problems
    10·1 answer
  • D/3y - m/6y simplify
    8·1 answer
  • Help!!!!!! <br><br>complete the problem involving the linear equation. ​
    8·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST, EXTRA POINTS, THANK YOU, AND STARS!!!
    15·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
  • Y
    10·1 answer
  • Solve the inequality −38&lt;5x+7≤17
    8·2 answers
  • Locate and plot √11 on a number line. Find a better approximation using decimals. 3.2×3.2= 3.4×3.4 = (Type integers or decimals.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!