1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kotegsom [21]
2 years ago
9

2) Unit rate is the price, or quantity, or distance of many items O True O False

Mathematics
2 answers:
Eva8 [605]2 years ago
7 0

Answer:

False

Step-by-step explanation:

It is is a ratio comparing quantities of different items with 1 in the denominator. Technically the price, quantity, or distance of one item.

Example

If Nancy buys 20 items for $180 dollars, what is the unit rate of the item's price

$180/20 = $9 per item (9/1)

Zielflug [23.3K]2 years ago
3 0

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What does comp goku scale to?<br><br>​
hammer [34]

Answer:

Goku (Super Saiyan 3)

Super Saiyan 3 Goku at full power has a battle power of 24,000,000,000, 2 billion above Kid Buu's level.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 3× +7 for x=5.​
juin [17]

Answer:

The answer is 22!

Step-by-step explanation:

3*5 = 15, 15+7 = 22

Brainliest pls! :D

6 0
2 years ago
Hi again,
vivado [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

821

200

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help with number 3!! I can’t figure it out.
FrozenT [24]

Answer:

Gabe worked 65, Abe worked 62 and Babe worked 69.

Step-by-step explanation:

Let Gabe = x

Therefore, Abe worked: x-3 and Babe worked x+4

So,

x+(x-3)+(x+4)=196

3*x+1=196

3*x=195

x=65

Then,

x-3= 62

x+4=69


8 0
2 years ago
100 POINTS i need help fast!
mel-nik [20]

Answer:

Step-by-step explanation:

you multiple each hight and base

7 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Robin earned $4,320 in 9 weeks and worked 40 hours in each week. How much did he earn per hour? $ per hour
    7·2 answers
  • In a box of crayons, 24% of the crayons are blue.There are 48 blue crayons in the box.
    15·1 answer
  • I need help with #10 and #14 the last one! Please
    9·2 answers
  • What is the equation for the line that passes through the point (5,5) and has a slope of 2? Please show work.
    13·1 answer
  • Is the line x=-3 parallel to the line y=1/3
    14·1 answer
  • Pls follow the steps and show work
    10·1 answer
  • Write the equation in standard form for the circle x^2 + y^2 - 14y + 24 = 0
    10·1 answer
  • What is the center and radius of a circle with an equation (x+5)2 +(y-1)2 = 64​
    14·1 answer
  • Find the area of the parallelogram below.
    6·2 answers
  • Solve the polynomial x(x-6)=0
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!