2) Unit rate is the price, or quantity, or distance of many items
O True
O
False
2 answers:
Answer:
False
Step-by-step explanation:
It is is a ratio comparing quantities of different items with 1 in the denominator. Technically the price, quantity, or distance of one item.
Example
If Nancy buys 20 items for $180 dollars, what is the unit rate of the item's price
$180/20 = $9 per item (9/1)
Answer:
True
Step-by-step explanation:
You might be interested in
Answer:
lawer, Police officer criminal justice
Answer:
37< 10x-7
Step-by-step explanation:
Answer:
I think its just D
Y - ,2.5
X 0,3.5
Your welcome
Answer: if n = 8 then the equation is false because 6+8 = 14 but on the equation, it shows 6+8 = 22, which is false