1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
umka21 [38]
3 years ago
14

3. The ratio of boys to girls in the math class is 5:8. If there are 40 girls, how

Mathematics
1 answer:
Butoxors [25]3 years ago
8 0

Answer:25 boys

Step-by-step explanation: look at pic below to see how solved.

You might be interested in
Kun-cha has 150 feet of fencing to make a corral for her horses. The barn will be one side of the partitioned rectangular enclos
Assoli18 [71]
So to graph you problem you should first consider that the one side of the bar is 150feet because it is in the other partitioned of the fence and the function of it would be 150(x) because the barn's area is calculated through it length time width. I hope this will help 
3 0
3 years ago
Gertrude cut a 76-meter rope into two pieces. the long piece was 12 meters longer than the short piece. how long was the short p
7nadin3 [17]
The shorter piece was 32 meters.
7 0
2 years ago
Figure abcd is a parallelogram what are the measures of b and c
Over [174]

what is the question

5 0
2 years ago
Will someone please help me here
stealth61 [152]

You would use unit rate for this. If Austin makes $209 in 11 hours, then he makes 209/11 = 19 dollars in 1 hour.

Then, we can make a proportion:

$19/1 hour = $152/ x hours

Cross multiply:

152 = 19x

Solve for x to get:

x = 8 hours.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pls I need the answer and explanasion
Y_Kistochka [10]

Answer:

=no of children who like oatmeal/toatal population*100%

=15/50*100%

=(1500/50)%

=30%

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pint bottle of dish soap costs $6.04. What is the price per cup?
    9·1 answer
  • Robin and Meg are traveling from New York to Florida, and plan to stop at three different campgrounds along the way. After choos
    15·1 answer
  • Which decimal is shown on the number line by point M? Please help.
    14·1 answer
  • Factor 4n 4 + n 3.<br><br> A) n(4n^3+1)<br> B) n^3(4n+1)<br> C) n^3(4n)
    14·1 answer
  • What is the number 21.0384 rounded to the nearest hundredth?
    14·1 answer
  • The slope of the line below is 2. Use the coordinates of the labeled point to find a point-slope equation of the line.
    9·1 answer
  • If U work overtime you will received and half for every hour over 40 hours I want to make an extra $300 by working overtime I ne
    12·1 answer
  • Which of the equations shows an application of the Zero Property of Multiplication? A. 25+0=25 B. 13(3)= C. 0∙2=0 D. (34−2)−(34+
    12·1 answer
  • On Monday, 365 students went on a
    14·2 answers
  • The circle has a radius of 6 inches find it’s approximate area and circumference.. use 3.14
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!