1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisov135 [29]
3 years ago
14

Read the following excerpt from Bulfinch's Mythology.

English
1 answer:
aniked [119]3 years ago
3 0

Answer: The lover's blood

Explanation:

This excerpt is part of the story of Pyramus and Thisbe, two lovers that have no permission from their parents to get married. Believing that Thisbe is gone, Pyramus hills himself, and, when she finds him, she does the same. The mythological story claims that Pyramus´blood sprayed all over the white fruit of a mulberry tree, turning it into a dark purple color, and that´s why the fruit from the mulberry tree always turns to a dark purple color when they become ripe.

You might be interested in
How does the family make money after Gregor's transformation?
ziro4ka [17]

Answer:

By renting a room to three people

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What was the nickname Anne frank gave her diary
never [62]
She nicknamed it kitty
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please write a paragraph (5 sentences) compare staples and paper clips.
zhuklara [117]

Answer:

Paper clips are a temporary means of grouping together separate pieces of paper, allowing flexibility in adding, or removing, sheets without any damage to the group as a whole.

Staples are a more permanent means of grouping separate papers, requiring the replacement of the staple to add or remove sheets from the group.

hope this helps!!:)

Explanation:

4 0
3 years ago
3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​
Anna35 [415]

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

7 0
3 years ago
Why were the original Chinese immigrants welcomed into the US?
beks73 [17]
<span>But what in America has called to the Chinese and brought about the establishment of vibrant, growing Chinatowns.  As we take a look through the years at important milestones in Chinese immigration to the U.S.
</span>
6 0
2 years ago
Other questions:
  • . . . one both anticipates and fears the kind of swooning, almost erotic pleasure that a good passage in a good book gives; as s
    15·2 answers
  • The similarities d the difference between Sojourner Truth's Speech Shirley Chisholm Speech
    10·1 answer
  • 7. Which sentence contains an unclear, a missing, or a confusing antecedent?
    13·1 answer
  • If a student wanted to voice opposition to the school board potentially instating a mandatory uniform dress code, which text cou
    6·2 answers
  • If white people provide opportunities to african american, what will happen?
    11·2 answers
  • Read the excerpt from Gilgamesh: A New English Version. At four hundred miles they stopped to eat, at a thousand miles they pitc
    13·2 answers
  • Which is a helpful way to choose a topic for a research paper? Look for repeated ideas as you research your topic. Skim and scan
    8·2 answers
  • What it the answer for reader homework help
    15·1 answer
  • The central idea of this paragraph is that help plz
    15·2 answers
  • Lol Ok so how do I make a forehead thermometer say I'm sick
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!