Answer: 220 yards
Step-by-step explanation:
1 mile equals 1,760 yards
1,760 ÷ 8 = 220 yards
8/8 is 1... so that 1 is equal to the 1,760
You could divide it by 8 as shown above OR to double check yourself.. take your answer of 220 yards and add that 220 to 220 a total of 8 times which will give you your 1 mile equaling to 1,760 total yards which makes 1/8 mile equal the 220 yards. (I really hope this helps and makes sense as to how I figured that out for you:-) )
$287-80 for installation leaves $207 for flooring cost
207/60 = $3.44/square foot
2,4.6,8,10 2/10 is the fraction
LEAST
3.867
4.930
23
53.2
GREATEST
Hope I helped some!
Answer:2
Step-by-step explanation: