1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Agata [3.3K]
3 years ago
10

Help me please its due in 30 minutes!

Mathematics
2 answers:
miss Akunina [59]3 years ago
5 0

Answer:

angle KMI = 136°

I hope this may be helpful

juin [17]3 years ago
5 0

Answer:

pretty sure the answer is a

You might be interested in
To determine whether they need to hire extra help for the holiday season, the managers of a railroad company want to estimate ho
nadezda [96]

Answer:

36

Step-by-step explanation:

Data provided in the question:

Standard error = 1.5 minutes             ( ∵ number are repetitive 1.51.5 )  

Standard deviation = 9 minutes        ( ∵ number are repetitive 99 )

Now,

Standard error = ( Standard deviation ) ÷ √n

Here,

n is the sample size

Therefore,

on substituting the respective values, we get

1.5 = 9 ÷ √n

or

√n = 9 ÷ 1.5

or

√n = 6

or

n = 6² = 36

3 0
3 years ago
A square field has an area of 144 metres squared. If Andrea walked 10 times around this field, what distance did she cover?
Novosadov [1.4K]

Answer:

480m

Step-by-step explanation:

First we have to find the perimeter of the field.

We know that the area is 144m and that the field is a square.

Since a squares sides are all equal, we can do \sqrt{144}, which is 12m.

So, one side of the field is 12m; now we just find the perimeter which is easy since its a square. 12*4=48m

If Andrea walked around it 10 times, then we just multiply the perimeter by 10

48*10=480m

7 0
3 years ago
A taxi company charges passengers $2.00 for a ride, no matter how long the ride is, and an additional $0.20 for each mile travel
tiny-mole [99]

The answer will be $2.20. Because they only traveled one mile, which is 20 cents. Also the original cost before they even started driving was $2.00.

3 0
3 years ago
What is something that bisects
erik [133]

Answer:

A bisector is something that cuts an object into two equal parts. It is applied to angles and line segments. In verb form, we say that it bisects the other object.



8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate. $7.96 for 4 pounds
Licemer1 [7]

Answer:

$1.99 per lb

Step-by-step explanation:

Take the dollar amount and divide by the number of pounds

$7.96 / 4 lbs

$1.99 per lb

7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is 1/10 of 1000
    15·2 answers
  • 4 questions. Please help.
    14·1 answer
  • Question 1<br> 8x + y = 2020: Solve for y.
    6·2 answers
  • Three-fourths of the sum of d and 4
    10·1 answer
  • −8x+4y=24 What does X and Y equal?<br> −7x+7y=28<br> ​
    15·1 answer
  • Find the Value of tenths and hundreds digit in 449.66
    6·1 answer
  • I need helpppp!!!!!!
    8·1 answer
  • LOOK AT THE PICTURE or click on the file
    8·1 answer
  • Solve for 44.<br> 51°<br> 64 = [?]<br> 44 42=72°<br> 57°<br> I
    11·2 answers
  • If every 7 minutes I get 10.64k dollars how long will it take for me to get 4.5 million dollars
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!