1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
antiseptic1488 [7]
2 years ago
10

A fair dice has six sides, numbered 1 to 6

Mathematics
1 answer:
Ivanshal [37]2 years ago
8 0

Answer:

a. 1/6

Step-by-step explanation:

for a, there is only one side that has three

You might be interested in
PLEASE HELP
antiseptic1488 [7]

Answer:

The principal amount is 5000 dollars = 3, 70,000 rupees (5000 dollars x 74 Rupees)

Rate = 2.5%

Time = 1 year

Now, on putting the values given in the formula

S.I.= 9,250 Rupees

Now we convert it into dollars by diving 9,250 rupees by 74 rupees.

We get,

9250/74 = 125 dollars

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Practice test
mariarad [96]

Answer:

it's a rectangle so the area is 6×8=48

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression eqaul 9 when x = 4 and y = 1/3
Alexxandr [17]

Answer:

it is 9

Step-by-step explanation:

you add the 4 and times 3

5 0
2 years ago
Micheal earns $87 for 15 hours of part time work. How long must he work to earn $135
tatiyna

Answer:

23.28 hours

Step-by-step explanation:

He earns 5.8 per hour of part-time work. You can find this by doing 87/15
Because we now know that he earns 5.8 per hour we can just do 135/5.8 (23.28) < this is rounding to the nearest hundreth

3 0
2 years ago
A 2-gallon jug of juice costs $20.16. What is the price per cup?
blondinia [14]

Answer:

$1.59

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A homemade lip balm consists of coconut oil and beeswax. Coconut oil costs $0.50 per ounce and beeswax costs $2.00 per ounce. If
    7·2 answers
  • 4+8-1-9<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=4%20%2B%208%20-%201%20-%209" id="TexFormula1" title="4 + 8 - 1 - 9" alt="4 + 8 - 1
    9·1 answer
  • Looking for jobs and a better climate, people move out of town at a rate of 3% of its population every year. If the town had 700
    15·1 answer
  • Suppose A,B and C are 2 ×2 matrices , E,F and G are 3 × 3 matrices, H and K are 2×3 matrices and L and M are 3×2 matrices. For e
    8·1 answer
  • In your own words, explain why there is no solution to the following equation:| x-6|= -8 Also, knowing this, how does it help to
    7·1 answer
  • How do write a five paragraph essay?
    12·2 answers
  • What is equivalent to 4 5/3
    7·1 answer
  • PLEASE HELP IM TIMED:
    10·2 answers
  • Can anyone help me please​
    12·2 answers
  • GIVING EXTRA POINTS PLS HELP
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!