1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vesna [10]
3 years ago
15

There are 40 children and 12 adults going on a trip to New York City by car. Each car can hold a maximum of 5 people. What is th

e least number of cars needed for the trip?
Mathematics
1 answer:
zlopas [31]3 years ago
3 0

Answer:

Number of cars needed for the trip = 11

Step-by-step explanation:

Given that:

Number of children = 40

Number of adults = 12

Total number = 40 + 12 = 52 people

Each car can hold 5 people.

Number of cars = \frac{52}{5}

Number of cars = 10.4

Rounding off to next whole number as one car can hold a maximum of 5 people.

Number of cars = 11

Hence,

Number of cars needed for the trip = 11

You might be interested in
To make 5 apple pies, you need 2 pounds of apples. How many pounds of apples would you need to make 20 pies?
Dmitrij [34]
10 pounds use division , 20/2=10 pounds of apples total
8 0
3 years ago
HELP NOW PLEASE!!<br> answer choices-<br><br> 370mm^2<br> 370mm^3<br> 270mm^3<br> 170mm^2
Rama09 [41]

Answer: 370

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELPP PLZ DONT SEND A FILE WHATS THE ANWERS ASAP
Archy [21]

Answer: 2450.44 ft

Step-by-step explanation:

Formula for SA of a cylinder: A=2*pi*r*h+2*pi*r^2

Formula for radius: diameter/2

Plug height, 17, radius, 13, and pi, 3.14, into the formula above.

= 2450.44 ft

3 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
4 years ago
SOMEONE HELP PLEASE <br> WILL GIVE PERSON WHO IS RIGHT BRAINLIST
lilavasa [31]

Step-by-step explanation:

ur ans n fine me brainlist!

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam bought 5 bags of skittles when they where opened and poured out there where a total of 125 pieces about how many where in ea
    5·2 answers
  • I need answer for page 2 plssss
    14·1 answer
  • A line extends from point T to point R. Point S is between points T and R. The space between T and S is labeled 3 x minus 4. The
    15·1 answer
  • 20.   7.2 x 12 x 0.23 = ? Round to the nearest hundredth. A. 19.43 B. 19.44 C. 19.87 D. 19.88
    9·1 answer
  • Apples are on sale for \$3.12$3.12dollar sign, 3, point, 12 per kilogram. Is the total cost of the apples proportional to the to
    8·2 answers
  • If f and g are two functions defined by f(x)=3x+5 and g(x)=x^2+1 find f^-1 (x)
    7·1 answer
  • The incorrect work of a student to solve an equation 2(y + 4) = 4y is shown below:
    11·1 answer
  • Gabriela has an average daily balance of $232.94 on her credit card. Her card charges 9.25% annual interest. What will her month
    8·2 answers
  • Factorisation<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%7Bx%7D%5E%7B3%7D%20%20-%20x" id="TexFormula1" title=" {x}^{3} - x" alt="
    9·2 answers
  • Please helpp
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!