1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stella [2.4K]
3 years ago
9

* The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.

Mathematics
1 answer:
galben [10]3 years ago
7 0

Answer:

4 \: pencils = 1.60 \\ 1pencil =  \frac{1.60}{4}  \\  \\   \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \:  \: = 0.4 \:  \\ hope \: it \: helps...

You might be interested in
Please help me......<br><br>​
LenKa [72]

Answer:

C. m ≥ 9

Step-by-step explanation:

7m -2 ≥ 61

7m ≥ 61+2

7m ≥ 63

m ≥ 63/7

m ≥ 9

7 0
3 years ago
A congruent is called
alisha [4.7K]
Hi! In geometry, two figures or objects are congruent if they have the same shape and size, or if one has the same shape and size as the mirror image of the other.<span> 

Hope this helps!

Love, grace-
</span>
8 0
3 years ago
What is the mean absolute deviation of Robin’s scores?
My name is Ann [436]

Answer:

Step-by-step explanation:

5.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the graph of the polynomial function to find the factored form of the related polynomial assume it has no constant factor
tensa zangetsu [6.8K]

Answer:

(D)(x-2)(x+2)

Step-by-step explanation:

As raízes do polinômio são 2 e -2, portanto sua forma fatorada tem que ser (x-x1)(x-x2) se x1=2 e x2=-2. Então:

p(x) = (x-2)(x+2)

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the distance between the points (38, 30) and (14, 20)
Brums [2.3K]
Here's a formula to slove ur problem
√(x₁-x₂) +(y₁-y₂)
=√(38-14) +(30-20)
=√24+10
=√34
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The Lopez family and the Russell family each used their sprinklers last summer. The water output rate for the Lopez family's spr
    15·1 answer
  • I’m confused. Can you help
    6·1 answer
  • How many cups are in 1 quart?​
    14·1 answer
  • Which number produces an rational number when added to 0.25
    10·1 answer
  • 2x(5x + 3) + 7(5x + 3)<br> 7 x<br> 10
    9·1 answer
  • Please please please! Need now please!
    5·2 answers
  • Sujan bought 16 pens for Rs256. how much would he have to pay for one pen he buys next time?<br>​
    8·2 answers
  • Simplify the rational expression:<br> 5y+5/2 ÷ 25y-20/40y²-32y
    7·1 answer
  • Find the measure of b and d given that m||n.
    14·1 answer
  • Which of the following fractions is equivalent to 9/15?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!