1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
7nadin3 [17]
2 years ago
11

(2a+1) - 4a(2a+1)+4a

Mathematics
2 answers:
maxonik [38]2 years ago
6 0

Answer:

2a (3-4a)

Step-by-step explanation:

(2a+1)-4a(2a+1)+4a

2a+1-8a²-1+4a

= 2a+4a-8a²

=6a-8a²

= 2a(3-4a)

Molodets [167]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Use distributive property: a*(b+c) = (a*b) + (a*c)

-4a*(2a + 1) = -4a*2a + 1*(-4a)

                  = -8a² - 4a

2a + 1 - 4a(2a + 1) + 4a = 2a + 1 - 8a² - 4a + 4a

                                    = 2a + 1 - 8a²

You might be interested in
Given <br><br> A. 88<br> B. 64<br> C. 92<br> D. 52
victus00 [196]
Maybe 88 not sure that is the givin
5 0
2 years ago
The members of a health spa pay annual membership dues of $300 plus a charge of $2 for each visit to the spa. Let Y denote the d
Ganezh [65]

Answer:

Y = 300 + 2X

Y( in dollars)

It is a functional relationship because a change in the value of X results in a corresponding change in the value of Y. And does not involve any uncertainty.

Step-by-step explanation:

Given:

Annual fixed due = $300

Variable cost = $2 per visit

X = number of visits in a year

Y = total yearly cost.

Y = annual cost + variable cost

Y = $300 + $2×X

Y = 300 + 2X

Y( in dollars)

It is a functional relationship because a change in the value of X results in a corresponding change in the value of Y. And does not involve any uncertainty.

8 0
3 years ago
If x-4(x+2) = -15.5, what is the value of x?
lora16 [44]

Answer:

here's your answer

Step-by-step explanation:

i hope you will like it!!

8 0
1 year ago
Trevon had $24 to spend on 5 pens after buying them he had $4 how much did each pen cost
alexira [117]
Ok.You have 24$. You used 20$. And you have $4 left. You bought 5 pens. So $20.00/ 5=$4.00. Each pen is four dollars.
8 0
3 years ago
Helppp idk what<br> .....
weqwewe [10]

Answer:

the two triangles are similar

reasons are

(a) both are right angled triangles

(b) both are scalene triangles

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the volume of a cube with edge 5cm
    5·1 answer
  • $1.12 for 8.2 ounces
    13·2 answers
  • PLZZ HELP FAST
    14·2 answers
  • Ax + bx - 15 = 0;x<br> How do you solve this?
    12·1 answer
  • Nic is saving to buy a game system &amp; games. He needs $500 total and earned $125 in one week. If he continues to make money a
    14·2 answers
  • Solve using dristibutuve law (35×4+35×6)​
    14·2 answers
  • Help with this problem
    6·1 answer
  • Set the left side of this equation equal to and the right side equal to . Then graph and on the same coordinate grid.
    8·1 answer
  • How do exoponets work? <br> Like 7 with a 2 on the top
    9·1 answer
  • What are the next three numbers in this sequence: 7, 16, 25, 34…?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!