1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
2 years ago
6

Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for

s1695. Stuffapets also claims to have the best price in town for
ChowChow dog food. They are selling 30-pound bags for $24.95. Which store has a valid claim?
Pets R Us: 20-
pound bags for
$16.95
Stuff4Pets: 30-
pound bags for
$24.95
Mathematics
2 answers:
Ilya [14]2 years ago
4 0

Answer:

stuff4pets has better price by 2 cents

Step-by-step explanation:

unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound

unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound

zlopas [31]2 years ago
4 0

Answer:

Stuff4pet has a valid claim

I am very sure

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Need help solving for X
Bond [772]
X= -2

look at the 6x-12 you divide -12 by 6 and get x=-2
6 0
3 years ago
1/2and 1 two fractions with a sum
miss Akunina [59]
It could be 3/2 or it could be 1 1/2
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
constitutional amendment that has significantly changed the structure of congress as written in the original constitution
dezoksy [38]
This isn’t the correct way because
5 0
1 year ago
How do I solve this math problem 53x6=6x53=
AlladinOne [14]
You only need to solve one part of the problem, because the second problem is the exact same as the first, so you would do 53 x 6= 318, and 6 x 53 also equals 318
5 0
3 years ago
Help with this please ​
s2008m [1.1K]

1 bookcase = 1/5 gallons

x bookcase = 3 gallons

1/5x = 3

x = 3/0.2

x = 15

5 0
3 years ago
Other questions:
  • A bar of metal is cooling from 1000°C to room temperature, 22°C. The temperature, H, of the bar t minutes after it starts coolin
    6·1 answer
  • Can anyone please help me?
    12·1 answer
  • in jillians garden there are 3 rows of carrots 2 rows of string beans and 1 row of peas there are 8 plants in each row how many
    12·2 answers
  • Write the linear equation that goes through the points (2, 20) and (-3, 8). *
    6·2 answers
  • Pls help asap
    10·1 answer
  • Only answer if you know you are correct
    6·1 answer
  • Which number line represents the solution set for the inequality <br> 3(8-4x) &lt; 6(x-5) ?
    12·1 answer
  • Hey can some one help i know the answer is a but i dont know the equation
    6·2 answers
  • 10. A bell rings every 25 minutes while another bell rings every 40 minutes. If the bells rang together at 6 A.M., at what time
    9·1 answer
  • Tyler simplified the expression x³y9. His procedure is shown below.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!