1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Margarita [4]
3 years ago
6

Pets R Us claims in their advertisement that they have the best price in town for ChowChow dog food. They sell 20-pound bags for

s1695. Stuffapets also claims to have the best price in town for
ChowChow dog food. They are selling 30-pound bags for $24.95. Which store has a valid claim?
Pets R Us: 20-
pound bags for
$16.95
Stuff4Pets: 30-
pound bags for
$24.95
Mathematics
2 answers:
Ilya [14]3 years ago
4 0

Answer:

stuff4pets has better price by 2 cents

Step-by-step explanation:

unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound

unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound

zlopas [31]3 years ago
4 0

Answer:

Stuff4pet has a valid claim

I am very sure

Step-by-step explanation:

You might be interested in
5 múltiplos de 7 mayores que 140​
expeople1 [14]
35 hbgghhhhhhvcgghhghu
6 0
3 years ago
Simplify the following complex fraction.(3/7---1/3)2/3-----1/7
Yakvenalex [24]
Please retype this fraction.  If by "---" you mean "subtraction," type 3/7-1/3.

Let's assume that the problem is as follows:  (3/7-1/3)(2/3)-1/7;
first, find the LCD of 3/7 and 1/3 and then combine 3/7 and -1/3).
second, multiply your result by (2/3).
third, subtract 1/7 from your result.

If, however, your "---" and "-----" mean "division, then the above is all wrong.

If that's the case, then please retype your whole question.

You could express "the quotient of 2/3 and 1/6" as follows:
   
            2
          ----
            3

------------------------
            1
          -----
             6

Is that what you meant?

Sorry to be picky, but it's very important that you express math properly.





4 0
4 years ago
What is the opposite of 2.5
Kryger [21]
-2.5 because a positives opposite is a negative.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An ancient Greek was born on April 1st, 35 B.C. and died on April 1st, 35 A.D. How many years did he live?
lara [203]

Answer:

70 years

Step-by-step explanation:

35 years before Christ and then another 35 years after:  35 + 35 = 70 years

6 0
4 years ago
Read 2 more answers
(Please help. I screenshot the question and choices D: )
vodka [1.7K]
The answer is yes, 1:8
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • You want to build a fence around a square garden that covers 506.25 ft^2. How many feet of fence will you need to complete the j
    15·1 answer
  • Tran planned a rectangular pool and made a scale drawing using centimeters as the unit of measurement. He originally planned for
    10·2 answers
  • Create a variable expression that represents the word phrase: a numver secreased by seven
    13·1 answer
  • Write the mixed number 11 1/6 as a decimal​
    7·1 answer
  • a political candidate hears that 65% of the voters are for him in the polls, up 40% since the last poll what percentage of voter
    13·1 answer
  • BRAINLIEST FOR THE CORRECT AWNSER!! PLEASE PUT THE LETTER AWNSER AND EXPLAIN DO NOT LIE THANK YOU What is the goal of a proof by
    8·2 answers
  • Assume that adults have IQ scores that are normally distributed with a mean of μ= 105 and a standard deviation Ï =20 . Find the
    14·1 answer
  • Milk is delivered to a store every 3 days. Bread is delivered to the store every 5 days. Both were delivered today. How many day
    11·1 answer
  • Johanna is online shopping for a dress she really wants. The original cost of the dress is $50. She saw that is was on sale for
    15·2 answers
  • At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $12.54. How much would 40 pints of ice cream cost?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!