1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irina1246 [14]
2 years ago
11

A student usually saves $20 a month. He would like to reach a goal of saving $350 in 12 months. The student writes the equation

Mathematics
1 answer:
elena-14-01-66 [18.8K]2 years ago
3 0

Answer:

Step-by-step explanation:

350=12(x+20)

(divide both sides by 12)

29.1667=x+20

(subtract 20 from both sides)

x=9.16667

X (9.17) is the additional amount of money the student must save each month in order to reach his goal.

You might be interested in
please help asap!!!! algebra graphing functions!! 50 points thank you!! (not sure why the pics are sideways lol)
miv72 [106K]

Answer:

1st graph.

Step-by-step explanation:

The function  y = -x² + 5, reflects the 1st graphic.

Reasoning:

  • If we make x equal to 0, y=5, it meas the parabole crosses y-axis at 5.
  • In every quadratic function, if the value of x is negative, the parabole goes downwards.
8 0
3 years ago
What fraction of a ton is equivalent to 1,000 pounds
Alexus [3.1K]
1/2 ton would be the correct answer since a single ton is 2,000 lbs
7 0
3 years ago
Melanie invests $4,000 into an account offering 4% interest compounded annually. Gina invests $4,000 into a simple interest savi
VashaNatasha [74]
Melanie: 
Amount after 5 years = 4000(1 + 0.04)⁵ = $4867

Gina:
Amount after 5 years = 4000 + 5(0.045 x 4000) = $4900

Answer: Gina has the greater balance and her balance is $4900.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many 1/3s do you need to make 3/4
marin [14]

Answer:

2.25

Because I was asked this question and got it righg

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
I need hlep its do to day
Taya2010 [7]

Answer:

x = -6/5

Step-by-step explanation:

distribute -4 on the left side of the equation first, then distribute 2 on the right side of the equation to get:

16x - 4 - 4x = 2x - 14 - 2

combine 'like terms':

12x - 4 = 2x - 16

subtract '2x' from each side to get:

10x - 4 = -16

add 4 to each side to get:

10x = -12

x = -12/10 or x = -6/5

3 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the standard form of the following equation? y = −25x + 4
    9·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • 2.2 x 0.6 =??????????????
    14·2 answers
  • Please help me it would mean a lot
    7·1 answer
  • 294 is equal to the quotient of f and 373<br> Write the sentence as an equation
    6·1 answer
  • On a map drawn to scale 1/2 inch =200 miles, what is the distance in miles between two cities that are 3*1/2 inches apart on the
    14·2 answers
  • Carl wants to buy a television that costs $745, including taxes. To pay for the television, he will use a payment plan that requ
    15·1 answer
  • Please help asap please
    12·1 answer
  • In how many days could 20 boys do a peice of work which 25 boys can do in 32 days ?​
    6·1 answer
  • Help my little brother I don’t feel like helping him
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!