A student usually saves $20 a month. He would like to reach a goal of saving $350 in 12 months. The student writes the equation
1 answer:
Answer:
Step-by-step explanation:
350=12(x+20)
(divide both sides by 12)
29.1667=x+20
(subtract 20 from both sides)
x=9.16667
X (9.17) is the additional amount of money the student must save each month in order to reach his goal.
You might be interested in
Answer:
it would be 27 units between line A and B
A would be 12. If your sister is 6 years older than your brother your brother is 4
if your brother is 1/3 your age 4 times 3 you are 12
Answer:
6.39
Step-by-step explanation:
divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:
38.34/6=6.39
10/9 can be rewritten as 1 1/9, so it's closest to 1. 2/15 is really small, so close to 0.
I need the options it gives to answer