1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Angelina_Jolie [31]
3 years ago
5

If x = -6, which inequality is true?

Mathematics
1 answer:
Helen [10]3 years ago
5 0

Answer:

1 - 2x > 13

Step-by-step explanation:

this is the correct answer

You might be interested in
8 feet per second is
Contact [7]
Whats the choices?..............................................................................                                                                          
                                                                                                                              
3 0
3 years ago
Can someone tell me the answer
Blizzard [7]
See the photo attached for the answers

7 0
3 years ago
Melinda bought 6 bowls for $13.20. what was the unit rate in dollars
OlgaM077 [116]
To find the unit rate we will divide the amount of dollars ($13.20) by the amount of bowls (6). Then we will check our work. lets do it:-

13.20 ÷ 6 = 2.20
$2.20 per bowl

CHECK OUR WORK:-

2.20 × 6 = 13.20
we were RIGHT!!

So, the unit rate in dollars for, Melinda bought 6 bowls for $13.20  is, $2.20 per bowl.

Hope I helped ya!! xD
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Kara has four boy cousins and three girl cousins. Write a fraction to represent the part of her cousins that are girls.
earnstyle [38]

Answer:

it would be 3/7

Step-by-step explanation:

3+4=7 3 cousins out of the seven are girls

6 0
4 years ago
Find the equation of the line passing through the following point.​
Valentin [98]

y+0=1*(x+0) or y=x

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the decimal form of 45/120
    12·1 answer
  • Part A. The tee shirts for the fundraiser will cost $10 to make and there is a $25 delivery fee to have the shirts delivered. 1)
    14·1 answer
  • There are 22456 pine trees in the park the park workers are going to plant 6478 more trees this year how many trees will there b
    9·1 answer
  • Find the distance between two points (-6,2) and (2,7)
    13·1 answer
  • What is the volume of the prism?
    12·2 answers
  • How do I do this a second way? I totally forgot because I haven't done it in so long.
    15·1 answer
  • What is 3x-7x-4 please show how you got answer
    8·1 answer
  • What measuring tool and unit you would use to measure a rectangle explain
    10·1 answer
  • 7b,for b=5 give me n suer for that
    6·2 answers
  • QUESTION: 600 ÷ ___ = 3?<br> SOURCE: i-Ready
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!