1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korvikt [17]
3 years ago
9

Explain to an absent student how to subtract polynomials. Use complete sentences or examples in your explanation.

Mathematics
1 answer:
marishachu [46]3 years ago
5 0

Answer:

Subtracting Polynomials is very similar to adding polynomials. In fact, we will be changing the subtraction problem to an addition problem.

In the Pre-Algebra section of the website, we started out by reviewing integers.

We said, "When you subtract integers, you must add the opposite. We also talked about the Keep - Change- Change Rule. That rule applies to polynomials as well.

Take a look at these examples that show you how to rewrite the problem as an additional  problem.

Step-by-step explanation:

You might be interested in
find the value of solid figure not including hole cutout. Round to two decimal places. Cube figure is 12 feet long with 4 ft cut
Artemon [7]

Answer:

1577.20 ft³

Step-by-step explanation:

Cube of length = 12 ft = a

Hole diameter which is cutout = 4 ft = d

Hole radius which is cutout = 4/2 =2 ft = r

Volume of the cube = a³

⇒Volume of the cube = a×a×a

⇒Volume of the cube = 12×12×12

⇒Volume of the cube = 1728 ft³

The hole cut out will be in the shape of a cylinder

Volume of cylinder = πr²h

⇒Volume of cylinder = π×2²×12

⇒Volume of cylinder = 150.79 ft³

Now volume of the solid figure with hole cut out is

Volume of the cube - Volume of cylinder

=1728 - 150.79

=1577.20 ft³

∴ Volume of solid figure not including hole cutout is 1577.20 ft³

5 0
4 years ago
What is the cost of each chicken and what is the cost of each duck
zimovet [89]

Answer: $8 chicken $5 duck

Step-by-step explanation:

50x+30y=550

x=8

y=5

400+150=550

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer this I don't understand how to do it thanks
Mars2501 [29]

Answer:

The answer is 8.6×10¹⁴

Step-by-step explanation:

You can evaluate it :

(4.3 \times  {10}^{8} ) \times (2.0 \times  {10}^{6} )

= (4.3 \times 2.0) \times ( {10}^{8}  \times  {10}^{6} )

= 8.6 \times  {10}^{8 + 6}

=8.6 \times  {10}^{14}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELP!<br>A.SSS<br>B.SAS<br>C.ASA<br>D.HL
Harlamova29_29 [7]
The answer is




Read more ......





























A.sss
8 0
4 years ago
Which type of parent function is f(x) =^3cubed x
sergij07 [2.7K]

Answer:

Cube Root

Step-by-step explanation:

Because there is a 3 outside the symbol.

That means the equation is stating: y * y * y = x

Hope this helps :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • An experiment consists of rolling two fair dice and adding the dots on the two sides facing up. What is the probability that the
    7·1 answer
  • Round 15.6895 to the nearest tenth<br><br> A) 15.7<br> B) 15.6<br> C) 15.68<br> D) 15.69
    5·2 answers
  • Segment AB is dilated from the origin to create segment A prime B prime at A' (0, 6) and B' (6, 9). What scale factor was segmen
    12·1 answer
  • What is 3/4 of 3 HALP DUE NOW
    15·2 answers
  • What number is halfway between 60and 70
    15·2 answers
  • If the cylinder above is similar to a second cylinder that has a radius of 10mm, what is the height of the second cylinder
    15·1 answer
  • In the figure below, MN | KL and are intersected by transversals ML and KN M 1551 What is the measure of , XMN?
    6·1 answer
  • Tom is planting a right
    15·2 answers
  • A bakery sells 12 cookies for $24.00 If each cookie costs the same amount, how much does 1 cookie cost?
    9·2 answers
  • Traducir al lenguaje algebraico las siguientes frases. Valor 3 Puntos.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!