1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sav [38]
3 years ago
10

What is this math question answer 48=a+20

Mathematics
1 answer:
jeyben [28]3 years ago
6 0

Answer:

a=28

Step-by-step explanation:

a+20=48

a=48-20

a=28

You might be interested in
Charlotte drives 192 miles in 3 hours.
Dovator [93]
I think it’s h=64m because it just makes sense the most
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You are buying a party pack of chips for $14.50 with a 3% tax. How much do you pay in total?
myrzilka [38]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is .50

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the area?Please i need help
antiseptic1488 [7]

Answer:

65

Step-by-step explanation:

Base by High

then divided by 2

4 0
3 years ago
Please help!!!!! <br><br><br> Split using partial fraction decomposition
Rama09 [41]

Answer:

11

Step-by-step explanation:

11

6 0
3 years ago
At the local pet store, zebra fish cost $2.00 each and neon tetras cost $2.15 each. If Ernesto bought 15 fish for a total cost o
bezimeni [28]
So first create and define your variables:
Z = amount of zebra fish
N = amount of neon tetras

Now create your equations:
2z+2.15n=31.20
z+n=15
This is your system. There are multiple methods to use but in this problem I’ll use the substitution method by simplifying the bottom equation.
2z+2.15n=31.20
z=15-n
Now I’ll plug the bottom equation into the top one.
2(15-n)+2.15n=31.20
And just solve from here.
30-2n+2.15n=31.20
0.15n=1.20
n=8
So he bout 8 neon tetras, and 15-8= 7, so he bought 7 zebra fish
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • margaret and june both made a pumpkin pie of the same size. each cut her pie into equal pieces. Margaret's whole pie can be repr
    6·2 answers
  • Please help with the attachement
    13·2 answers
  • the expression x-0.10x gives the cost of an item that is discounted 10%. Write this expression another way.
    8·1 answer
  • Your Assignment
    11·1 answer
  • How do I solve this?
    15·1 answer
  • 24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
    14·1 answer
  • Can someone please explain to me how to do this i really need help with this im extremely stuck i will give brainliest
    8·1 answer
  • The same seven pieces shown on the top were used to make two different figures as shown (the pieces do not overlap anywhere).
    6·1 answer
  • Math work class rell
    11·2 answers
  • 42 times 12 divided by 4
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!