1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scoundrel [369]
3 years ago
11

Where in the real-world is the Pascal Triangle used? Provide an example.

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
6 0

Answer:

There are many colored pebbles to choose from out of the driveway. Karmin could not decide what one he wanted for his school project. So he took the best looking 4 from the driveway. 3 of them are now his backups.

You use this tequnic (sorry I can't spell) almost everyday. When ever you think about how much of something to take, you could be using this Pascal Triangle.

I hope this helped.

You might be interested in
Notebook paper is on sale for 50% off a package regularly sells for $0.58 a customer made by only two packages at the sale price
Deffense [45]
$0.58 + $0.58
$1.16

total cost of all 3 will be $1.16 since he only got two at the sale price
5 0
3 years ago
The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the ne
nexus9112 [7]

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

4 0
2 years ago
A equal t added to 258<br><br><br>write the sentence as an equal ​
Deffense [45]

Answer:

A=t+258

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Circle as A diameter of 10 cm what is the circumference use 3.14 For £ and do not round your answer be sure to include the corre
astra-53 [7]

Answer:31.4cm

Step-by-step explanation:

Circumference=2×π×(diameter/2)

Circumference=2×3.14×10/2

Circumference=(2×3.14×5)

Circumference=31.

7 0
3 years ago
How to reduce a ratio to lowest terms
aleksley [76]

It is usual to represent ratios in their simplest form so that we are not operating with large numbers. Reducing ratios to their simplest form is directly linked to equivalent fractions.

For example: On a farm there are 4 Bulls and 200 Cows. Write this as a ratio in its simplest form.

Bulls <span>: </span>Cows

4 <span>: </span>200

If we halve the number of bulls then we must halve the number of cows so that the relationship between the bulls and cows stays constant. This gives us:

Bulls <span>: </span>Cows

2 <span>: </span>100

Halving again gives us

1 <span>: </span>50

So the ratio of Bulls to Cows equals 1 : 50. The ratio is now represented in its simplest form.

An example where we have 3 quantities.

On the farm there are 24 ducks, 36 geese and 48 hens.

Ratio of ducks <span>: </span>geese <span>: </span>hens

24 <span>: </span>36 <span>: </span>48

Dividing each quantity by 12 gives us

2 <span>: </span>3 : 4

So the ratio of ducks to geese to hens equals 2 : 3 : 4 which is the simplest form since we can find no further common factor.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How many oz are in a pound
    9·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!!!! WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT OR FIRST ANSWER!!!!!
    13·2 answers
  • Can someone help me with this math problem :)!? I added some pictures.
    5·1 answer
  • frank has two same size rectangles divided into the same number of equal parts. one rectangle has 3/4 of the parts shaded, and t
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ASAP!! WILL MARK BRAINLIEST!!
    6·1 answer
  • Hey uh guys i need help pls thanks
    12·1 answer
  • Find the area of the kite. ​please help
    12·2 answers
  • I dont know how to do this and its long, 30 points who ever gets it right
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME 20 POINTS PLEASE
    6·2 answers
  • For A-D, select each fraction that is equal to 4 5
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!