1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dima020 [189]
2 years ago
12

Juan travels 16 miles per hours for 7 hours. Find the distance traveled in miles

Mathematics
2 answers:
Alexandra [31]2 years ago
7 0

Given:

Speed of Juan = 16 mph

Time traveled = 7 hours

To find:

Total distance traveled

Steps:

Total distance traveled is equal to speed into time traveled,

Total distance = Speed × time traveled

Total distance = 16 × 7

Total distance = 112 miles

Therefore Juan traveled 112 miles in 7 hours at the speed of 16 mph

Happy to help :)

If you need any help, pls feel free to ask

erik [133]2 years ago
6 0

Answer:

112 Miles

Step-by-step explanation:

16 (per hour)  for 7 hours

16x7 (we Multiple the speed [since its <em>per hour] </em>the number of hours.)

112

You might be interested in
Martin finds a shirt on sale for 20% off at a department store. The original price was $20. Martin must also pay a 7.5% sales ta
mars1129 [50]

Answer: You will pay $13.52 for this shirt.

Step-by-step explanation: 0.9435

Since the tax is 7.5%, you have to multiply 12.58 by 7.5% to find the amount of money paid as tax.

7.5% = 0.075

12.58 x 0.075 = 0.9435

Since we are dealing with money we have to round to the nearest hundredth -- 0.9435 = 0.94

Then to find the final cost of the shirt, we have to add 12.58 and 0.94 to get  $13.52.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
20 points!!!!! The table represents a linear function
Darya [45]
I believe the answer is 5. I multiplied 5 to -4 and that’s -20 and I’m guessing since slope-intercept form is y=Mx+b I’m thinking b=4 and the slope being 5 matches the output. -16=5(-4)+4
4 0
3 years ago
What is 4 divided by 6 + 89 - 34 -89 +190
saw5 [17]
4/(6+89-34-89+190)
=4/162
=2/81
That's your answer.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
a customer went to a garden shop and bought some potting soil for $11.50 and 9 shrubs. the total bill was $94.75. write and solv
Mrac [35]
To answer this problem, let p be the price of each scrub. The total bill (t) is the sum of the price of the potting soil (s) and of the 9 scrubs (n). This is depicted in the equation,
                                 $11.50 + 9p = $94.75
The value of p from the equation is 9.25. Thus, each scrub costs $9.25. The answer is letter C.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beef cost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearest cent?
Alina [70]
$0.09 per ounce Because there are 16 ounces in a pound, 3.4 pounds is 3.4(16) = 54.4 ounces. To find cost per ounce, divide the cost in dollars by the number of ounces
4 0
3 years ago
Other questions:
  • -3(-7) I need this asap pls help me
    12·2 answers
  • What is the range of possible sides for x 8.0 2.5
    12·1 answer
  • How do you solve this equation?
    14·1 answer
  • Subtracting Factions 1 2/3 - 2 1/3=
    15·2 answers
  • What is the area of this composite figure, in square centimeters? A triangle with base of 11 centimeters and height of 6 centime
    6·2 answers
  • I have 1 hundreds, 4 ones, 2 tens, and 1 tenths. What number am I?
    6·1 answer
  • 5(a + 2b)<br><br> Please help me on this problem
    11·2 answers
  • A person pay $3500 for 42 lawn mowers, then sells each lawnmower for $99. How much profit does the store make?
    6·1 answer
  • Please help links=report and if correct I’ll mark you brainiest
    10·1 answer
  • PLEASE I NEED THIS RN!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!