1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lilavasa [31]
3 years ago
5

Chrick qwuestshon

Mathematics
1 answer:
Naily [24]3 years ago
4 0
1- ok and then 3- go to my house
You might be interested in
Example
castortr0y [4]

Answer:

6/8

Step-by-step explanation:

y^1-y^2/x^1-x^2

2+4/2+6

6/8

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
herro help me .. .........................................................................................
skelet666 [1.2K]
So the easiest way to solve this is to use the straight line provided .
180=90+61+x
180=151+x
29=x
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
WHY CAN'T ANYONE HELP ME? :( Jen Butler has been pricing​ Speed-Pass train fares for a group trip to New York. Three adults and
devlian [24]

Answer:

Children: $13

Adults: $18

Step-by-step explanation:

Well for both sets we can set up the following system of equations,

\left \{ {{3a + 4c = 106} \atop {2a + 3c = 75}} \right.

So first we need to solve for a in the first equation.

3a + 4c = 106

-4c to both sides

3a = -4c + 106

Divide 3 by both sides

<u>a = -4/3c + 35 1/3</u>

Now we plug in that a for a in 2a + 3c = 75.

2(-4/3c + 35 1/3) + 3c = 75

-8/3c + 70 2/3 + 3c = 75

Combine like terms

1/3c + 70 2/3 = 75

-70 2/3 to both sides

1/3c = 4 1/3

Divide 1/3 to both sides

c = 13

Now we can plug in 13 for c in 3a + 4c = 106,

3a + 4(13) = 106

3a + 52 = 106

-52 to both sides

3a = 54

Divide 3 by both sides.

a = 18

<em>Thus,</em>

<em>an adult ticket is $18 and a children's ticket is $13.</em>

<em />

<em>Hope this helps :)</em>

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write a word problem for x/2+4=12
dezoksy [38]

Answer:

Four more than half a number is twelve

Step-by-step explanation:

Four more than half a number is twelve

5 0
3 years ago
Jean works as a secretary for a local business. She is paid $10.50 per hour. She
PIT_PIT [208]

Answer:

$472.5

Step-by-step explanation:

10.5x

10.5 × 45= $472.5

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression below is equivalent to 2x + 8?
    11·1 answer
  • Speed in a given direction is called
    8·2 answers
  • Questions 32 help plz with explanation. 15 points!!
    12·1 answer
  • which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
    10·1 answer
  • The interest on an investment varies directly as the rate of interest. If the interest is ​$43 when the interest rate is 5​%, fi
    12·1 answer
  • 8.02)A pair of equations is shown below.
    9·2 answers
  • Which equation represents a linear function<br>a) y=-x^2<br>b)y=x^2<br>c)y=4×<br>d)y=5x^3​
    10·1 answer
  • Find the unknown angles marked in the following triangles
    14·1 answer
  • Please help me- please-
    6·2 answers
  • I really need help on this question. Im stuck any help?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!