1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dimas [21]
2 years ago
11

Please help! 3(3w−4)=−20 w= ???

Mathematics
1 answer:
Jobisdone [24]2 years ago
4 0
W=-0.8.
Hope I helped
You might be interested in
A brother is 3 years older than his sister. Five years ago, the ratio of their ages was 4 : 3. Find the boy age.
Wewaii [24]
17 years old
12:9
12 + 5 is 17
5 0
2 years ago
The sum and product of zeroes are 4 and 1 respectively then the quadratic equation is
Zinaida [17]

Answer:

A. x²- 4x+ 1

option A is the answer

3 0
2 years ago
How would you classify the decimal form of 7/25?
olga55 [171]
The answer is C to the question
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. A. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg? B. 3 pound
Ratling [72]

Answer: A. Cost per egg = $4 .

B. Cost per pound = $ 2.5

C. Cost per roll = $ 0.5

D. Cost per apple = $0.35

Step-by-step explanation:

Formula: cost per item = (total cost) ÷ (number of items)

A. 12 eggs for $3.

Cost per egg = $ (12÷3) = $4

So, Cost per egg = $4 .

B. 3 pounds of peanuts for $7.50

Cost per pound of peanuts = $ (7.50 ÷ 3)= $ 2.5

So, Cost per pound = $ 2.5

C. 4 rolls of toilet paper for $2.

Cost per roll = $ (2 ÷4 ) = $ 0.5

So, Cost per roll = $ 0.5

D.  10 apples for $3.50.

Cost per apple = $ (3.50 ÷ 10)= $ 0.35

So,  Cost per apple = $0.35

4 0
3 years ago
Diana earns $9.95 per hour
Sav [38]

Answer:

m = $9.00 * h.

Step-by-step explanation:

hours: 4, 5, 6, 7,

money: 34, 42.5, 51, 59.5,

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Emma sells jewelry online. She has found that when she sells each piece of jewelry for $20, she sells an average of 23 pieces of
    13·1 answer
  • Can someone be helpful
    8·2 answers
  • Solve for b2: A=1/2h(b1+b2)
    11·1 answer
  • Prove that 3:8 is equivalent to 12:32
    13·1 answer
  • Let X be a normal random variable with a mean of 1.54 and a standard deviation of 2.40.
    8·1 answer
  • What does it mean for a product of factors to be expressed using component?
    5·1 answer
  • I NEED HELP ASAP!!! I'LL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER!!!
    5·1 answer
  • Please help me I am its in the pic
    5·1 answer
  • Which graph represents a proportional relationship?
    9·2 answers
  • Can someone help me solve this?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!