1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
2 years ago
6

-2(x+2=x-3(x+1)-1 please help me

Mathematics
1 answer:
Tcecarenko [31]2 years ago
7 0
The solution would be x=0 because the statement is false.
You might be interested in
Basic algebra question I struggle with
maxonik [38]
Cross multiply
2x(3x-4) = 3(x+2)
5x - 8x = 3x + 6 
-3x= 3x+6
x = 6
I think 
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
SOLVE BY ELIMINATION.<br><br> x-2y=2<br> 3x+y=6
USPshnik [31]
\left \{ {{x-2y=2} \atop {3x+y=6\ |\cdot2}} \right. \\\\ \left \{ {{x-2y=2} \atop {6x+2y=12}} \right. \\+-----\\\\7x=14\ \ \ \ |:7\\x=2\\\\2-2y=2\\-2y=2-2\\-2y=0\\y=0\\\\ \left \{ {{y=0} \atop {x=2}} \right.
7 0
2 years ago
I need help please help me​
SpyIntel [72]

Answer:

The Answer is 25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
QUICK QUICK! 1 MINUTE ONLY PLEASE!
Gekata [30.6K]

2 laps per minute

2 laps------60 s

1 laps -----x s

x=(1*60)/2

x=30 s

30s=1/2 min

D.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Completely factor the equation: 35 + 5x
OlgaM077 [116]
5 (x + 7) is the answer
5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x in the equation 6(x + 1) – 5x = 8 + 2(x – 1)?
    8·2 answers
  • Jason used the commutative property to write an expression that is equivalent to 3
    7·2 answers
  • When Joe got out of bed, it was 58 in his room. He turned on the heater, and the temperature warmed up to 67 in five minutes. Ho
    5·2 answers
  • Ahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
    14·1 answer
  • Asher wants to buy a set of bedroom furniture priced at $1,200 for his new apartment. He plans to pay $25 every month to pay off
    13·1 answer
  • The cost of a computer declined by
    11·2 answers
  • Evaluate 6x + 3y - 4, if x = 20 and y= 2.<br> 0<br> 0<br> 0<br> 0
    7·1 answer
  • 22 gallons of gas cost $65.56. What is the unit rate for 1 gallon of gas?
    8·2 answers
  • Find the product in its simplest form<br><br> 2/5 * 3/7
    9·2 answers
  • polly the carrot has learned to say "polly wants a cracker." if she says it every five minutes for two hours and gets a cracker
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!