1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alinara [238K]
3 years ago
10

What is the slope of the line 3х + 5у — 2х + Зу

Mathematics
1 answer:
Shkiper50 [21]3 years ago
8 0

Answer:

-1/8

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Plz help it’s due tonight!!!
jasenka [17]

sorry

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Using the image, determine the length of each arc.<br> m RC=<br> m CBR =
Montano1993 [528]

<u>Given</u>:

Given that the measure of ∠CDR = 85°

We need to determine the measure of \widehat{RC} and \widehat{CBR}

<u>Measure of arc RC:</u>

Since, we know that if a central angle is formed by two radii of the circle then the central angle is equal to the intercepted arc.

Thus, we have;

m\angle CDR = m \widehat{RC}

Substituting the values, we get;

85^{\circ} = m \widehat{RC}

Thus, the measure of \widehat{RC} is 85°

<u>Measure of arc CBR:</u>

We know that 360° forms a full circle and to determine the measure of arc CBR, let us subtract the values 360 and 85.

Thus, we have;

m\widehat{CBR}=360^{\circ}-m \widehat{RC}

Substituting the values, we have;

m\widehat{CBR}=360^{\circ}-85^{\circ}

m\widehat{CBR}=275^{\circ}

Thus, the measure of \widehat{CBR} is 275°

6 0
3 years ago
Find the value of 4th terms by using 3n-2​
Serga [27]
10 is the answer I think
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
1-58. Mr. Wright was making a table to figure out how much it costs to send a certain numt
Drupady [299]

A table of values can be used to represent variables that are directly proportional.

The complete table of proportions is:

\left[\begin{array}{ccccccccc}Letters&10&2&[150 ]&7&1&500&[420] \\Cost&0.45&0.90&6.75&[0.315]&[0.045 ]&[22.5 ] & 18.90\end{array}\right]

Given that

\left[\begin{array}{ccccccccc}Letters&10&2&[\ ]&7&1&500&[\ ] \\Cost&0.45&0.90&6.75&[\ ]&[\ ]&[\ ] & 18.90\end{array}\right]

Let:

<em />L \to<em> Letters</em>

<em />C \to<em> Cost</em>

<em />

Using proportional reasoning, we have:

C  = kL

Where

<em />k \to<em> ratio of proportion</em>

For the first values of C and L, we have:

C  = kL

0.45 = k \times 10

Divide both sides by 10

k = 0.045

So, the equation of proportion is:

C = 0.045L

<u>When C = 6.75, we have:</u>

C = 0.045L

6.75 = 0.045L

Solve for L

L = \frac{6.75}{0.045}

L = 150

<u>When L = 7, we have:</u>

C = 0.045L

C = 0.045 \times 7

C = 0.315

<u>When L = 1, we have:</u>

C = 0.045L

C = 0.045 \times 1

C = 0.045

<u>When L = 500, we have:</u>

C =0.045L\\

C =0.045 \times 500

C =22.5

<u>When C = 18.90, we have:</u>

C = 0.045L

18.90 = 0.045L

Solve for L

L=\frac{18.90}{0.045}

L=420

Hence, the complete table is:

\left[\begin{array}{ccccccccc}Letters&10&2&[150 ]&7&1&500&[420] \\Cost&0.45&0.90&6.75&[0.315]&[0.045 ]&[22.5 ] & 18.90\end{array}\right]

Read more about proportions at:

brainly.com/question/21126582

8 0
2 years ago
Update:
ohaa [14]

Answer:

Love vines!

Step-by-step explanation:

But vine left us while getting milk. And tick tock is like our step father that we've grew to love :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Six oranges cost $5.34.How much does 1 orange cost?
    7·2 answers
  • PLZ HURRY!!BFF FOREVER AND WILL GIVE BRAINLIEST!!!!:))))
    8·2 answers
  • a formula for finding the perimeter of a rectangle is p=2L+2W if you know the perimeter (p) and width (w) of a rectangle which f
    11·2 answers
  • What is the inverse of f(x)=(x+6)^2 for x≥–6 where function g is the inverse of function f?
    5·1 answer
  • Could someone help me
    9·1 answer
  • If a number is (blank), then the number is less than its absolute value
    8·1 answer
  • B) Evaluate the algebraic expression 2x2 + 5x +6 if x is equal to (-1).​
    5·2 answers
  • If 2x +y=-7 and 3x=6+4y are simultaneous equation, what is the value of x-y​
    12·1 answer
  • Sally prepaid 13 the price of a ticket to a concert. The amount she prepaid was $15.
    9·2 answers
  • What is an equation of the line that passes through the points (-3,-1) and<br> (-4, –4)?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!