1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saw5 [17]
3 years ago
15

Simplify each using positive exponents only: questions on image

Mathematics
1 answer:
Juliette [100K]3 years ago
5 0

Answer:

16) 8/X

19) 16x^8

22)81x^8

You might be interested in
If m∠DEF= (7x + 4)°, m∠DEG= (5x +1)°, m∠GEF= 23 find each measure :)
Rudiy27

Answer:

DEF = 14.5

DEG = 8.5

Step-by-step explanation:

(7x+4) + (5x+1) = 23

12x+5 = 23

x= 1.5

DEF = 14.5

DEG = 8.5

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Are 17 heartbeats in 15 seconds and 68 heartbeats in 60 seconds Equivalent
Andre45 [30]

Answer:

1.133.

Step-by-step explanation:

Yes because if you divide 17 by 15 you get about 1.133 and if you divide 68 by 60 you also get about 1.133.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marcus estimates that 230 people will attend Detroit concert there was an actual total of 300 people who attended at your concer
ivolga24 [154]
The answer is 70 people will attend
7 0
3 years ago
Rename the number to 120,000 ten thousand
Ray Of Light [21]
120,000 renamed to ten thousand (10,000) is twelve ten thousand. Ten thousand in number form is 10,000.  When you divide 120,000 (one hundred and twenty thousand)  by 10,000 (ten thousand) you get 12.  120,000 (one hundred and twenty thousand)  /10,000 (ten thousand) = 12. So there are twelve ten thousands in 120,000.
4 0
3 years ago
Ax - 6 = 7x - 26 {5}
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:A = 7 - 124/X


Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Other questions:
  • What's equivalent to -2/3
    6·1 answer
  • What are the following equations?<br> y = 3x - 5<br> 6x - 2y = 10
    11·1 answer
  • Can someone help me please!!
    8·1 answer
  • Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind
    6·2 answers
  • 4x-4/5x+10•30x+60/2x-2
    9·1 answer
  • -3 (2-x)=6x solve the equations ​
    10·1 answer
  • *** SOMEBODY HELP ME**
    12·1 answer
  • mrs. sing bought a pound of green beans for $1.80. How much will Msr. Tennison pay for 3 1/2 pounds of green beans?​
    14·1 answer
  • what is an equation of the line that passes through the point (5,1) and is parallel to the line x+y=9
    15·1 answer
  • 1.235 X 10<br> HELP PLEASE
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!