1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fredd [130]
3 years ago
14

Plesase help UNIT 7: PARALLELOGRAMS QUIZ

Mathematics
2 answers:
NARA [144]3 years ago
7 0

Answer:

NPL

Step-by-step explanation:

The angles across from each other on a parallelogram are congruent

Alexus [3.1K]3 years ago
3 0

NPL im sorry if its wrong

You might be interested in
A school is selling tickets for the prom. Tickets with a picture package cost $50 and tickets without the packet cost $30. If th
krek1111 [17]

Answer:

Answer

1.0/5

0

1 answer

2780/20 = 139 picture tickets

175-139 =36other tickets

43 - 18*2 = 43 -36 = 7

7 were 3 point shots

11 were 2 point shots

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Please help soon! Thanks! Solve for x
spin [16.1K]

Answer:

x=27\degree

Step-by-step explanation:

\because AC || DE.... (given)

\therefore m\angle CAD= m\angle EDF\\ (corresponding \: \angle s)

\therefore m\angle BAD= m\angle EDF\\(\because B\in \overleftrightarrow{AC})

\therefore m\angle BAD= 2x\\(\because m\angle EDF=2x)

In\:\triangle BAD,

m\angle BAD+m\angle BDA+m\angle ABD= 180\degree

2x+2x+72\degree = 180\degree

4x= 180\degree -72\degree

4x= 108\degree

x= \frac {108\degree}{4}

x=27\degree

5 0
2 years ago
It costs a baker 2x + 30 dollars to bake x muffins a day. Each muffin is sold for 5 dollars. How many muffins would the baker ne
Svetradugi [14.3K]

Answer:

X = 10

Step-by-step explanation:

The equation to use would be; 2x + 30 = 5x; because the baker is looking for enough to cover the costs, no more no less.

Then all you have to do is solve for the equation.

2x + 30 = 5x

Subtract 2x from each side

30 = 3x

Divide by 3

10 = x

The baker needs to sell 10 muffins in a day to make enough to cover the revenue.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expressions is the same as 1/5 of 7
Harlamova29_29 [7]
The answer is 1/5 < 35/5
8 0
3 years ago
How many virtical angles are there?<br><br><br> a)m 4<br><br> b) 8<br><br> c) 11<br><br> d) 14
lara31 [8.8K]
A) 4

∠14 & ∠12
∠11 & ∠13
∠10 & ∠8
∠7 & ∠9

vertical angles are angles directly opposite of each other and are of the same measurement.

hope this helps
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help I suck at math!??!?
    11·2 answers
  • Solve the system of equations. -5x - 12y - 43z = -136 -4x - 14y - 52z = -146 21x + 72y + 267z = 756
    12·1 answer
  • How to solve 3x+12-6x&lt;-9
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 2(x + 5) for all values of x? A) 2x + 5 B) x + 10 C) 2x + 7 D) 2x + 10
    13·1 answer
  • Find the surface area of each figure. Round to the nearest tenth if necessary.​
    15·1 answer
  • What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
    5·1 answer
  • Pleaseee help asap easyy
    6·1 answer
  • Will get brainliest<br>What is the value of x?​
    6·1 answer
  • 2 1/7 ÷ 1 2/5<br><br>PLEAEE IT DUE IN 30 MINS​
    9·2 answers
  • Solve y = x + 8 for x.<br> x= y + 8<br> x=y - 8<br> x= -y + 8<br> x = -y - 8
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!