1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
14

What is the soultion to this equation? -16x80 x- 96 x-5 x-5 x-96

Mathematics
1 answer:
8_murik_8 [283]3 years ago
4 0

Answer:

-294912000

Step-by-step explanation:

-16x80 x- 96 x-5 x-5 x-96 =-294912000

You might be interested in
What is 12 2/3 X 2 1/2
vampirchik [111]

Answer:

31.67

Step-by-step explanation:

12 2/3 X 2 1/2

we begin by converting this into improper fractions,

= 38/3 * 5/2

= 95/3

= 31.67

8 0
4 years ago
Two long jumpers competed in a world-class track meet. The first athlete jumped a distance of 28.65 feet, and the second athlete
Alja [10]

Answer:

4.4 feet.

Step-by-step explanation:

Just subtract the lower from the higher jump.

28.65 - 24.25

= 4.4 feet.

5 0
3 years ago
7g + 11 subtracted from 12
BlackZzzverrR [31]
A subtracted from b means b-a

7g+11 subtracted from 12 means 12-(7g+11)=12-1(7g+11)=12-7g-11=12-11-7g=1-7g
5 0
3 years ago
PLEASE HELP WITH QUESTION C
GalinKa [24]

Answer:

Discount: 25%

Tax: 6.5%

Step-by-step explanation:

Percentage of discount:

x/100 = 10/39.99 (what percentage is 10 of 39.99) (%/100=is/of)

= 25%

Percentage of tax:

x/100 = 1.95/29.99

= 6.5%

8 0
3 years ago
In a classroom of 3333 students, the ratio of boys to girls is 3:83:8. How many boys are in the class?
Paladinen [302]
3x+8x=3333
11x=3333
X= 303
Boys 3x,so 3*303=909
6 0
4 years ago
Other questions:
  • A wheelchair access ramp has an angle of elevation of 20°. If the ramp reaches to the top of a 33 inch high porch, how long is t
    10·2 answers
  • Sin(x)=1/7. what is x?
    10·2 answers
  • brendan has saved $75. he goes to hot topic buy a belt that costs 18$ and some graphic t-shirts that cost $24 each. how many t-s
    10·1 answer
  • Teachers were asked what their favorite ice cream was. The ratio of teachers that prefer rocky road to mint is 5 to 2. If there
    13·1 answer
  • plsd its urgent i am begging u i will give u anything plsss brainliest and 50 pounts i am so sad and depressed currently and sch
    9·1 answer
  • An ice sculpture is melting at a constant rate. It's weight changes -1 4/5 pounds every hour. What is the total change in weight
    13·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • Can someone please answer me question 4a only
    13·1 answer
  • This one is hard! try your best please.
    7·1 answer
  • The ratio of dogs to cats is 3 to 8. if there are 294 dogs, how many cats are there?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!